TĒMA: Nodokļi

Kā zemes likumiskās maksas saņēmējs reģistrē paziņoto saimniecisko darbību, ja nav nomas līguma

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
20. aprīlī, 2022
Rigonda

Labdien! Par piespiedu nomas reformu dalītajos īpašumos. Vairs nav nepieciešama zemes nomas līguma slēgšana. Likumisko lietošanas maksu vienkārši pārskaita zemes īpašniekam. Taču, lai zemes īpašnieks varētu Valsts ieņēmumu dienestā paziņot par nereģistrēto saimniecisko darbību, ir nepieciešams VID reģistrēt zemes nomas līgumu. Būves īpašnieks zemes nomas līgumu atsakās slēgt, bet maksu veic. Kādā veidā es kā zemes īpašnieks/likumiskās maksas saņēmējs varu izmantot savas tiesības reģistrēt nebūtisku, nereģistrējamo saimniecisko darbību? Neklasificējos arī nevienā no regulārās saimnieciskās darbības pazīmēm, kas skaidrotas šajā rakstā. Vienu reizi gadā saņemu no būves īpašnieka 2400 EUR, no kuriem tālāk maksāju 950 EUR nekustamā īpašuma nodokli. Nereģistrētās saimnieciskās darbības gadījumā iedzīvotāju ienākuma nodoklis būtu 145 EUR = (2400 – 950) x 10%. Bet, tā kā nomas līguma nav, tad nodoklis ir 552 EUR = 2400 x 23%. Vai var prasīt nomas līguma noslēgšanu tiesā?

A
atbild:
18. maijā, 2022
Valsts ieņēmumu dienests
Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa, sabiedrisko attiecību speciāliste

Zemes īpašnieks/likumiskās maksas saņēmējs paziņoto saimniecisko darbību var reģistrēt bez nomas līguma, pievienojot iesniegumu brīvā formā (norādot dalītā īpašuma objektu (zemes īpašumu, uz kura atrodas citām personām piederošās būves) un būvju īpašnieku – ienākumu izmaksātāju).