Kā aprēķina maternitātes un vecāku pabalstu, ja pirms tam kādu laiku nav strādāts

J
jautā:
12. aprīlī, 2022
Kaspars

Labdien! Kā tiek aprēķināts maternitātes, vecāku pabalsts, ja aprēķinu 12 mēnešu periodā māte 5 mēnešus nav bijusi nodarbināta un saņēma bezdarbnieka pabalstu? Pēdējos mēnešos māte ir darba attiecībās.

A
atbild:
14. aprīlī, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Maternitātes pabalstam vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķina par 12 kalendāra mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus pirms tā mēneša, kurā tiek piešķirts grūtniecības atvaļinājums. Noteiktajā 12 mēnešu periodā neieskaita pārejošas darba nespējas dienas, par kurām izmaksāts slimības pabalsts (darba nespējas lapa B), grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma, kā arī bērna kopšanas atvaļinājuma kalendāra dienas.

Vidējā iemaksu alga maternitātes pabalstam tiks aprēķināta no darba ienākumiem tajos mēnešos, kuri ietilps aprēķina 12 mēnešu periodā, kā arī tiem mēnešiem, kuros bijāt bezdarbniece. Par bezdarba mēnešiem iemaksu alga tiks aizstāta ar daļu (70%) no valstī noteiktās mēneša vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.

Maternitātes pabalstu piešķirs 80% apmērā no jūsu aprēķinātās vidējās iemaksu algas.

Vecāku pabalstam vidējo iemaksu algu aprēķina līdzīgi. Ja aprēķinā ietilpst bezdarba mēneši, tad tajos iemaksu alga arī tiks aizstāta ar valstī vidējo iemaksu algu, taču ar mazāku summu – 40% no valstī vidējās.

Vecāku pabalsta apmēru nosaka atkarībā no tā, kādu tā saņemšanas ilgumu izvēlas:

  • ja līdz bērna 1 gada vecuma sasniegšanai, pabalstu aprēķina 60% apmērā no vidējās iemaksu algas;
  • ja līdz bērna pusotra gada vecumam, pabalstu aprēķina 43,75% apmērā no vidējās iemaksu algas.

Ja vēlaties iegūt detalizētāku informāciju savā situācijā, ieteicams sazināties ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru: rakstot uz konsultacijas@vsaa.gov.lv  vai zvanot uz 64507020.