E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 26014
Lasīšanai: 3 minūtes

Kā zināt, vai darba attiecības ir izbeigtas

J
jautā:
08. aprīlī, 2022
Jeļena

Labdien! Uzrakstīju darbavietā atlūgumu pēc abpusējas vienošanās. Kā es varu uzzināt, vai esmu atlaista?
Kā zināšu, ka darba devējs izmaksās kompensāciju par atvaļinājumu, kuru neesmu izņēmusi, jo aizgāju bērna kopšanas atvaļinājumā? Kā arī kādā naudas apmērā tā tiks izmaksāta: no algas pirms bērniņa vai pēc?

A
atbild:
24. aprīlī, 2022
Zaida Kalniņa
LV portāls

Priekšlikumu izbeigt darba tiesiskās attiecības saskaņā ar Darba likuma 114. pantu, pusēm vienojoties, var izteikt gan darba devējs, gan darbinieks. Tas nozīmē, ka vienošanās noslēgšana ir abu pušu parakstīts atcēlējs līgums. Vienošanās līgumu parasti sagatavo darba devējs divos eksemplāros (katrai pusei izsniedz pa vienam eksemplāram), un pēc darba devēja un darbinieka parakstīšanās abos eksemplāros par tekstā ietvertajiem nosacījumiem tā stājas spēkā. Tātad, lai darba attiecības tiktu izbeigtas uz vienošanās pamata, gan jums, gan darba devējam ir jāparaksta līgums.

Darba attiecību pēdējā dienā darba devējam ir jāizmaksā darbiniekam galīgais aprēķins, kas parasti ietver samaksu par pēdējo nostrādāto posmu, neizmantotā atvaļinājuma kompensāciju par visiem neizmantotā atvaļinājuma periodiem. Galīgais aprēķins ir jāsaņem līdzīgi kā algas lapiņa  papīra formātā vai elektroniski uz e-pastu. Ja tas jums nav izsniegts, jums ir tiesības to rakstveidā prasīt, kā arī lūgt izskaidrot aprēķināto izmaksāto summu.

Atvaļinājuma naudas aprēķinam piemēro Darba likuma 75. pantā noteikto vidējo izpeļņu, ko aprēķina par pēdējiem sešiem kalendāra mēnešiem no darba algas, no normatīvajos aktos, darba koplīgumā vai darba līgumā noteiktajām piemaksām, kā arī no prēmijām.

Proti, vidējo izpeļņu aprēķina no pēdējo sešu kalendāra mēnešu faktiskās darbinieka darba samaksas: darba algas, piemaksām un prēmijām (bruto, t. i., pirms nodokļiem). Vidējās izpeļņas aprēķinā neietilpst komandējuma nauda un darba devēja izmaksātie pabalsti. Ja pēdējo sešu vai vairāk mēnešu laikā darbinieks nav strādājis un viņam nav izmaksāta darba samaksa, vidējo izpeļņu aprēķina no darba samaksas par darbu sešos kalendāra mēnešos pirms attaisnotās prombūtnes perioda sākuma.

Par darba attiecību izbeigšanu darba devējs iesniedz informāciju VID, un jūs to varat apskatīt, pieslēdzoties savam profilam EDS.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 194 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU