Kādas prasības jāievēro, rokot dīķi

J
jautā:
04. aprīlī, 2022
Gunta

Labdien! Kaimiņš izracis dīķi 0,4 platībā, kas robežojas ar manu zemes īpašumu. Cik platai jābūt aizsargjoslai no mana īpašuma līdz viņa dīķim, vai tie ir 3 metri? Dīķis izrakts precīzi pie manas robežas.

A
atbild:
08. aprīlī, 2022
Inese Helmane
LV portāls

LV portāls ir skaidrojis, ka dīķis ir hidrotehniska būve, tāpēc tā ierīkotājam ir saistoši Ministru kabineta noteikumi Nr. 500 “Vispārīgie būvnoteikumi” un Nr. 550 “Hidrotehnisko un meliorācijas būvju būvnoteikumi”.

Atbilstoši “Vispārīgo būvnoteikumu” 1. pielikumam dīķi tiek iedalīti 1. grupas un 2. grupas būvēs. Ja dīķa platība ir mazāka par 0,5 ha, tad dīķis tiek klasificēts kā 1. grupas hidrobūve vienas zemes vienības robežās. Savukārt dīķis ar virsmas kopējo laukumu virs 0,5 ha ir uzskatāms par 2. grupas būvi. Atkarībā no šī iedalījuma pašvaldības būvvaldē jākārto noteikta dokumentācija.

Saskaņā ar Būvniecības likumu pašvaldības būvvalde ir institūcija, kuras pienākumos ietilpst pārbaudīt un kontrolēt šāda būvniecības principa un šādu tehnisko prasību ievērošanu:

  • arhitektoniskās kvalitātes princips, ciktāl tas attiecas uz būves iekļaušanos ainavā un pilsētvidē;
  • pašvaldības teritorijas plānojumā, lokālplānojumā (ja tāds ir izstrādāts) un detālplānojumā (ja tas nepieciešams saskaņā ar normatīvajiem aktiem) noteiktās prasības;
  • normatīvajos aktos noteiktās būves novietojuma prasības.

Lai noskaidrotu konkrētas dīķa izrakšanas prasības, jums ir jāvēršas vietējās pašvaldības būvvaldē.