E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 25895
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Mājoklis
2
2

Mājas apsaimniekošanas kārtība

Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
25. martā, 2022
Katerina

Mūsu mājas, kas atrodas Katrīnas ielā 4 A, ir sadalītas trīs daļās: 3–4 A,5 A un 5 B. 5 B māja ir atsevišķa no mums, un tur atrodas 3 dzīvokļi. Šīs mājas iedzīvotāja ir mūsu vecākā un nodarbojas ar mājas saimniecisko daļu un remontu. Viņa nomainījusi jumtu savai mājai, un no mājas bilances trūka naudas, lai to izdarītu, viņa paņēma kredītu no mūsu Liepājas namu apsaimniekotāja (apmēram 2000), ko sadalīja uz visiem šīs adreses iedzīvotājiem (kopā 8 dzīvokļiem) bez parakstu vākšanas no mums, ka mēs piekrītam šīm kredītam. Atnāca vēstule no LNA, ka jumta segums tiks nomainīts un dzīvokļu rēķini paaugstināti. Vēl neizmaksājot šo kredītu, viņa atjaunoja savai mājai piekrītošo šķūnīti, atkal kredīts bez parakstu vākšanas un informācijas, ka tas tiks darīts. Mūsu rēķinu izmaksas ir paaugstinājušās 2 reizes, un mājas bilance uz tiem ir nosegta, ar vārdiem, ka neprivatizēto dzīvokļu īrniekiem tāda informācija ir liegta. Lūdzu sniegt komentāru par šīs situācijas likumību un to, kur var vērsties, lai mums palīdzētu šo “saimnieci” apturēt, kamēr mēs neatdodam visu peļņu par šīs kundzes mājas uzturēšanu.

A
atbild:
28. martā, 2022
Inese Helmane
LV portāls
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Cik var saprast no jūsu sniegtās informācijas, dzīvokļu īpašnieki ir pārņēmuši mājas pārvaldīšanas tiesības. Ja dzīvoklis nav privatizēts, tad tā saimnieks ir pašvaldība vai valsts.

Dzīvokļu īpašniekiem ir jāsedz nepieciešamie mājas apsaimniekošanas, pārvaldīšanas, remonta un citi izdevumi, kas saistīti ar kopīpašuma apsaimniekošanu. Dzīvokļa īpašuma likuma 10. pants noteic, ka ikvienam dzīvokļa īpašniekam ir pienākums:

  • piedalīties dzīvojamās mājas pārvaldīšanā;
  • segt dzīvojamās mājas pārvaldīšanas izdevumus šā likuma 13. pantā noteiktajā kārtībā;
  • pildīt dzīvokļu īpašnieku kopības pieņemtos lēmumus u. c.

Dzīvokļu īpašnieku kopība par savā kompetencē esošajiem jautājumiem lēmumus var pieņemt šādā veidā:

  • dzīvokļu īpašnieku kopsapulcē (19. pants);
  • nesasaucot dzīvokļu īpašnieku kopsapulci – aptaujas veidā (20. pants);
  • citādi savstarpēji vienojoties (21. pants).

Tātad par remontiem, kas veicami mājas labiekārtošanā, kā arī par kredīta ņemšanu ir jālemj dzīvokļu īpašnieku kopībai, un atbilstoši likuma 16. pantam dzīvokļu īpašnieku kopības lēmums ir saistošs ikvienam dzīvokļa īpašniekam un ir pieņemts, ja “par” balsojuši dzīvokļu īpašnieki, kas pārstāv vairāk nekā pusi no dzīvojamā mājā esošajiem dzīvokļu īpašumiem, izņemot tos gadījumus, kuros šā likuma 17. pantā paredzēts cits lēmuma pieņemšanai nepieciešamais balsu skaits vai lielāku nepieciešamo balsu skaitu noteikusi pati dzīvokļu īpašnieku kopība.

2021. gada 5. augustā stājās spēkā grozījumi Dzīvokļa īpašuma likumā, likums tika papildināts ar 11.1 pantu “Atsevišķas dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašnieku tiesības ierosināt būvniecību un veikt remontdarbus”. Tas nosaka: ja uz dzīvokļu īpašnieku kopīpašumā esoša zemesgabala atrodas vairākas dzīvojamās mājas, atsevišķā dzīvojamā mājā veikt remontdarbus vai ierosināt būvniecību, ciktāl tā neskar citu atsevišķo dzīvojamo māju vai zemesgabalu un nemaina kopīpašumā esošo domājamo daļu, var tie dzīvokļu īpašnieki, kuriem piederošie atsevišķie īpašumi atrodas šajā dzīvojamā mājā.

Ieteiktu ar visiem dokumentiem vērsties pie kvalificēta jurista vai zvērināta advokāta.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 233 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas