Līgumsoda piemērošana

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
05. februārī, 2022
Guntis

Labdien! Vēlos uzzināt, vai mednieku kluba valde ir tiesīga uzlikt naudas sodus kluba biedriem.

A
atbild:
31. maijā, 2022

Atbilde uz jautājumu ir atkarīga no mednieku kluba tiesiskā statusa. Pamatā mednieku klubu juridiskais statuss ir biedrības un nodibinājumi, kuru darbību reglamentē Biedrību un nodibinājumu likums, dibināšanas līgums, statūti, dalībnieku kopsapulces lēmumi un citi saistošie tiesību akti. Dalībai biedrībā ir līgumiska daba, t. i., biedrs, iestājoties biedrībā, apņemas ievērot ārējo normatīvo aktus prasības, kas atiecināmi uz biedrības pamatdarbību, biedrības iekšējos tiesību aktus, biedru kopsapulces un valdes lēmumus, pildīt pienākumus un realizēt tiesības, kuras biedrība piešķir visiem saviem biedriem. Biedrībai saskaņā ar Biedrību un nodibinājumu likuma 2. panta 1. daļu nav peļņas gūšanas nolūks. Biedrība vai nodibinājums ir juridiska persona, kura, realizējot statūtos noteiktos mērķus, cita starpā uzņemas arī finasiālas saistības (izriet no noslēgtiem līgumiem vai paredzēti tiesību aktos). Tādējādi, ja biedrības statūtos ir paredzētas valdes tiesības piemērot līgumsodu kādam biedrības biedram par biedrības noteiktās kārtības pārkāpumu, šāda rīcība ir likumīga. Jāpiebilst, ka līgumsoda piemērošana nevar būt pašmērķis un peļņas gūšanas avots. Līgumsods būtu piemērojams situācijās, kad biedrība kāda biedra darbības vai bezdarbības rezultātā cieš zaudējumus, tai tiek piemēroti līgumsodi vai sodu naudas, iestājas nelabvēlīgas finansiālas sekas.