E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 25138
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Patērētāju kreditēšana

J
jautā:
01. janvārī, 2022
Raimonds

Labdien! Manai mammai bija kredītsaistības ar “Banknoti”, kuras viņa pildīja. Nonākot slimnīcā uz 4 mēnešiem, netika veikti maksājumi, un parāds tika nodots parādu piedzinējiem. Pensija viņai ir 299 eiro. Vai “Gelvora Sergel” ir tiesības no parāda summas 900 eiro izveidot 1580 eiro, ar ikmēneša minimālo maksājumu 60 eiro?

A
atbild:
15. janvārī, 2022

Kredīta piešķiršanas un atmaksas nosacījumus reglamentē arī pušu starpā noslēgtais aizdevuma līgums. Līgums par saistību savlaicīgu neizpildi var paredzēt līgumsodu, kavējuma procentu uzrēķinu un/vai likumisko procentu prasījumu tiesības pret saistību izpildes pārkāpēju.

Civillikuma 1722. pants noteic, ka līgumsodu par saistību nepienācīgu izpildi vai neizpildīšanu īstā laikā (termiņā) var prasīt tikai tādā apmērā, kādā tas pārsniedz prasīto procentu summu, kas radusies pēc neizpildes iestāšanās brīža.

Savukārt Patērētāju tiesību aizsardzības likuma 8. panta 2.3 punkts noteic, ka par šā panta 2.2 daļā minētajām prasībām neatbilstošām uzskata tādas kredīta kopējās izmaksas patērētājam, kuras pārsniedz 0,07 procentus dienā no kredīta summas. 

Parādu ārpustiesas piedziņas procesu Latvijā reglamentē Parādu ārpustiesas atgūšanas likums. Minētā likuma 7. pants nosaka parādniekam sniedzamo informāciju, t.sk. par parāda rašanos, procentiem un to aprēķināšanas kārtību un pamatu u. c.

Bez minētā Parādu ārpustiesas atgūšanas likums paredz arī parāda atgūšanas izdevumu atlīdzināšanu, kas saskaņā ar Ministru kabineta 2013. gada 29. janvāra noteikumiem Nr. 61 “Noteikumi par parāda atgūšanas izdevumu pieļaujamo apmēru un izdevumiem, kuri nav atlīdzināmi” ir noteikti šādā apmērā:

2.1. par rakstiska paziņojuma sagatavošanu un nosūtīšanu parādniekam, kurā sniegta informācija par parāda esību un aicinājums labprātīgi izpildīt kavētās maksājuma saistības, un par nepieciešamajām darbībām parādnieka faktiskās kontaktinformācijas noskaidrošanai, ja parādnieks nav sasniedzams, – kopā ne vairāk kā septiņus eiro;

2.2. par citām parāda atgūšanai papildus veiktajām darbībām – kopā ne vairāk kā 10 eiro parāda atgūšanas procesā, līdz parādnieks izpildījis maksājuma saistības pret parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzēju vai kreditoru.

Tādējādi, ja jums nav sniegta informācija par pamatparāda, procentu, līgumsodu vai citu jums uzrēķināto maksājumu izcelsmi un pamatojumu, tad jums ir jāvēršas “Gelvora Sergel” ar informācijas pieprasījumu.

Savukārt, ja šāda informācija ir sniegta un jūs uzskatāt, ka ir pārkāptas jūsu (kā patērētāja) tiesības, jūs varat vērsties Patērētāju tiesību aizsardzības centrā ar motivētu sūdzību (pievienojot sūdzībai visus savā rīcībā esošos dokumentus).  

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 210 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU