TĒMA: Tieslietas

Ja īrnieks miris, vai glabāt viņa mantas

J
jautā:
01. janvārī, 2022
biruta

Kā likums nosaka, ja mans “īrnieks” ir miris, cik ilgi drīkst atstāt mantas dzīvoklī?

A
atbild:
12. janvārī, 2022
Olga Lauva
juriste

Šādā situācijā jums mirušā īrnieka mantas būtu jānodod īrnieka radiniekiem vai mantiniekiem ar pieņemšanas–nodošanas aktu, kurā būtu uzskaitīta visa manta un tās saturs.

Ja īrnieka radinieki nav zināmi, par mantojuma atklāšanos informāciju iespējams pārbaudīt oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

Jūs varat pārbaudīt, vai ir publicēta informācija par mantojuma atklāšanos. Ja mantojuma atklāšanās ir izsludināta, tad oficiālajā publikācijā norādītajā termiņā jums ir tiesības pieteikties mantojuma lietā kā kreditoram (iespējams jums ir arī kreditora prasījums par dzīvojamās telpas īres maksu).

Ja mantojuma atklāšanās nav izsludināta, tad nav uzsākta arī mantojuma lieta. Jūs kā kreditors varat uzsākt mantojuma lietu, vēršoties pie notāra ar mantošanas iesniegumu.

Lai nepakļautu sevi dažādiem riskiem un sarežģījumiem, mantojumu var pieņemt gada laikā (Civillikuma 693. panta trešā daļa), tāpēc būtu ieteicams ievērot šo termiņu, ja atklājas mantojums.