E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 24879
Lasīšanai: 3 minūtes
2
2

Ja strādā, vecāku pabalstu maksā 30% apmērā

J
jautā:
27. novembrī, 2021
Dace

Kas ir jādara bērna tēvam, ja viņš vēlas doties bērna kopšanas atvaļinājumā un turpināt strādāt? Vai, ja tēvs turpina strādāt, viņš saņem savu darba algu pilnā apmērā + 30%, vai arī kā citādi?

A
atbild:
07. decembrī, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Darba likums nosaka tiesības uz pusotru gadu ilgu bērna kopšanas atvaļinājumu. To gan bērna māte, gan tēvs var izņemt līdz bērna astoņu gadu vecumam, arī pa daļām. Šo atvaļinājumu darba devējs neapmaksā.

Bērna kopšanas atvaļinājuma saistība ar pabalstiem skatāma tad, kad vecāki pēc bērna piedzimšanas lemj, kurš saņems vecāku pabalstu, vai un kā tiks izmantots bērna kopšanas atvaļinājums. Bērna kopšanas atvaļinājumu var izmantot abi vecāki.

Taču vecāku pabalstu var pieprasīt un saņemt tikai viens no vecākiem. Vecāku pabalstu piešķirtajā apmērā maksā tikai tad, ja pabalsta saņēmējs atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā. Tātad, ja bērna tēvs turpinās strādāt, viņam nav jāpieprasa bērna kopšanas atvaļinājums (nevar vienlaicīgi strādāt un būt atvaļinājumā).

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā jāpieprasa vecāku pabalsts, kuru maksās 30% apmērā no piešķirtā pabalsta. Protams, ja strādā, saņem arī darba algu.

Vecāku pabalstu aprēķina no tā pieprasītāja vidējās iemaksu algas (bruto algas). To nosaka 12 mēnešu periodā, neņemot vērā pēdējos trīs mēnešus.

Pabalsta saņemšanas ilgumu var izvēlēties:

  • ja pabalstu izvēlas saņemt līdz bērna 1 gada vecuma sasniegšanai, pabalstu aprēķinās 60% apmērā no saņēmēja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas;
  • ja pabalstu izvēlas saņemt līdz bērna 1,5 gada vecuma sasniegšanai, to aprēķinās 43,75% apmērā no pabalsta saņēmēja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.

Vēl jāzina, ka Darba likumā ir noteiktas bērna tēva tiesības uz 10 kalendāra dienu atvaļinājumu, kas jāizmanto pirmajos divos mēnešos pēc bērna piedzimšanas. Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra bērna tēvam piešķir paternitātes pabalstu par 10 kalendāro dienu atvaļinājumu, ko darba devējs piešķīris saistībā ar bērna piedzimšanu.

Informācija par pabalstiem ģimenēm ar bērniem ir pieejama Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras mājaslapā.

Ja vēlaties iegūt detalizētāku informāciju savā konkrētajā situācijā, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra iesaka vērsties pie viņiem, rakstot uz konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot uz tālruņa numuru 64507020.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 123 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU