TĒMA: Tieslietas

Izlīgums kriminālprocesā

J
jautā:
22. novembrī, 2021
Vadims

Labdien! Ir noticis apdrošināšanas gadījums. Un apdrošinātājs vēršas pret fizisko personu ar iesniegumu policijā, pēc kā policija uzsāka KL pēc krimināllikuma 177. panta otrās daļas. Vai fiziskā persona kriminālprocesa ietvaros drīkst vērsties pie apdrošinātāja un noslēgt miera līgumu? Ja drīkst, tad uz kāda panta pamata? Kādas ir iespējas veikt miera izlīgumu un izbeigt krimināllietu?

A
atbild:
17. decembrī, 2021

Saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 379. pantuKriminālprocesa izbeigšana, atbrīvojot personu no kriminālatbildības”:

(1) Izmeklētājs ar uzraugošā prokurora piekrišanu, prokurors vai tiesa var izbeigt kriminālprocesu, ja:

1) izdarīts maznozīmīgs noziedzīgs nodarījums;

2) persona, kas izdarījusi kriminālpārkāpumu vai mazāk smagu noziegumu, ir izlīgusi ar cietušo vai viņa pārstāvi Krimināllikumā noteiktajos gadījumos;

Krimināllikuma 58. pants paredz, ka:

(2) Personu, kas izdarījusi kriminālpārkāpumu vai mazāk smagu noziegumu, izņemot noziedzīgus nodarījumus, kuru rezultātā iestājusies cilvēka nāve, var atbrīvot no kriminālatbildības, ja ir izlīgums ar cietušo vai viņa pārstāvi un persona pēdējā gada laikā nav tikusi atbrīvota no kriminālatbildības par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, noslēdzot izlīgumu, un pilnīgi novērsusi ar izdarīto noziedzīgo nodarījumu radīto kaitējumu vai atlīdzinājusi nodarīto zaudējumu.