TĒMA: Mājoklis

Ja ēkas jumts ir avārijas stāvoklī

J
jautā:
22. novembrī, 2021
Oksana Aržanika

30.07.2021. no apsaimniekotāja tika saņemts paziņojums par papildu pozīciju rēķinos: “Informējam, ka ēkas jumts ir avārijas stāvoklī. Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 907 “Noteikumi par dzīvojamās mājas apsekošanu, tehnisko apkopi, kārtējo remontu un energoefektivitātes minimālajam prasībām”, III. Dzīvojamās mājas, tajā esošo iekārtu un inženiertīklu bojājumu novēršanas termiņi, 17. Ārpuskārtas remontu veic, ja ir konstatēti šādi dzīvojamās mājas un tajā esošo iekārtu un inženiertīklu bojājumi: 17.1. jumta seguma caurtece. Kopējās jumta remonta darbu un materiālu izmaksas sastāda kopā, ieskaitot PVN: 25 112,98 EUR (divdesmit pieci tūkstoši viens simts divpadsmit eiro un 98 centi). Ņemot vērā, ka dzīvojamās mājas uzkrājuma fondā šādu līdzekļu nav un šis fonds ir paredzēts nelielu, steidzamu avārijas novēršanu izmaksu segšanai, dzīvokļu īpašnieku apsaimniekošanas un komunālo pakalpojumu rēķinos, sākot no 2021. gada augusta līdz 2021. gada oktobrim, tiks iekļauta papildu pozīcija “Uzkrājums jumta remontam”. Izmaksas saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likuma noteikto tiks dalītas uz domājamām daļām.” Rezultātā no mana dzīvokļa kopsumma ir 258 eiro. Vai apsaimniekotājam bija tiesības bez saskaņošanas ar dzīvokļa īpašniekiem noteikt savus termiņus, lai apmaksātu jumta remontu? Šobrīd par to, ka nav saņemta visa summa par “Uzkrājums jumta remontam” rēķinos, ir aprēķināti likumiskie procenti par parādu.

A
atbild:
25. novembrī, 2021
Inese Helmane
LV portāls

Ministru kabineta noteikumu Nr. 907 “Noteikumi par dzīvojamās mājas apsekošanu, tehnisko apkopi, kārtējo remontu un energoefektivitātes minimālajam prasībām” 17. punkts noteic, ka ārpuskārtas remontu veic, ja ir konstatēti šādi dzīvojamās mājas un tajā esošo iekārtu un inženiertīklu bojājumi:

  • jumta seguma caurtece;
  • ūdens notekcauruļu, piltuvju, līkumu un to piestiprināšanas ierīču bojājumi;
  • zudusi fasādes arhitektonisko elementu vai ķieģeļu sasaiste ar sienu;
  • apmetuma vai karnīžu elementu noslāņošanās;
  • izsisti logu vai durvju stikli, norautas logu rāmju vērtnes;
  • durvju vērtņu un aizverošo ierīču nenoturība;
  • caurtecējumi grīdu pārsegumos sanitāro mezglu vietās grīdas hidroizolācijas bojājumu dēļ;
  • plaisas un bojājumi krāsnīs vai dūmvados, kas var izraisīt cilvēku saindēšanos ar dūmgāzēm un apdraudēt mājas ugunsdrošību;
  • plaisas un neblīvumi dūmkanālos un to sajūguma vietās ar krāsnīm;
  • bojājumi cauruļvados un to sajūgumos ar veidgabaliem, armatūru un ierīcēm;
  • dzīvojamās mājas elektroapgādes kabeļa bojājumi, kas var radīt elektroenerģijas piegādes pārtraukumus apgaismei vai radīt ierīču un inženiertīklu darbības traucējumus;
  • apkures sistēmas bojājumi apkures sezonā;
  • gāzesapgādes sistēmas bojājumi;
  • pelējuma sēne un pelējumu veicinoši apstākļi;
  • citi šajā punktā neminēti bojājumi, ja to neatliekamu novēršanu paredz normatīvie akti vai ja tie rada būtisku apdraudējumu;
  • inženiertīklu ievadu hermetizācijas bojājumi;
  • ugunsdrošībai nozīmīgo inženiertehnisko sistēmu bojājumi;
  • bīstamo iekārtu (liftu) atsevišķu elementu bojājumi.

Noteikumu 15. punkts paredz: ja vizuālajā apskatē ir konstatēti dzīvojamās mājas vai tajā esošo iekārtu un inženiertīklu bojājumi, pārvaldītājs lemj par ārpuskārtas remonta veikšanu, ja ir konstatēts kāds no šo noteikumu 17. punktā minētajiem bojājumiem.

Līdz ar to mājas apsaimniekotājam ir tiesības nekavējoties novērst avārijas darbus, izmantojot šim nolūkam mājas uzkrājuma līdzekļus. Ja uzkrājumu nav, pārvaldnieks izraksta iedzīvotājiem atsevišķu rēķinu par veiktajiem darbiem.