TĒMA: Nodokļi

Vai, pērkot un pārdodot akcijas, jāreģistrē saimnieciskā darbība

J
jautā:
17. novembrī, 2021
Kristiāns

Labdien! Jautājums saistīts ar ienākumu gūšanu no kapitāla pieauguma (akciju tirdzniecība). Vai fiziskai personai ir jāreģistrējas kā saimnieciskās darbības veicējam, ja darījumi atbilst kādam no saimnieciskās darbības kritērijiem? Šajā gadījumā darījumu skaits gadā sasniedz 3 un vairāk. Ja jā, tad kādam saimnieciskās darbības veidam pēc NACE2 klasifikācijas darbība ir jāreģistrē? Un vai par darījumu ir uzskatāma arī vērtspapīru pirkšana (vai tikai pārdošana)? Paldies!

A
atbild:
14. decembrī, 2021
Valsts ieņēmumu dienests
Evita Teice-Mamaja, Sabiedrisko attiecību daļas galvenā speciāliste

Ja tiek iegādātas akcijas un pēc tam pārdotas, tad gūtais ienākums ir uzskatāms par ienākumu no kapitāla pieauguma un personai nav jāreģistrē saimnieciskās darbība, arī tad, ja darījumi pārsniedz trīs un vairāk. Kapitāla pieaugumu nosaka, no kapitāla aktīva atsavināšanas (pārdošanas) cenas atņemot iegādes vērtību un kapitāla aktīvā veikto ieguldījumu vērtību kapitāla aktīva turēšanas laikā. Plašāka informācija pieejama VID tīmekļvietnes sadaļā “Nodokļi/Iedzīvotāju ienākuma nodoklis/Ienākuma nodoklis no kapitāla pieauguma”.