TĒMA: Nodokļi

Kādi nodokļi jāmaksā, izīrējot nekustamo īpašumu

J
jautā:
05. novembrī, 2021
Filips

Vai, izīrējot savu autostāvvietu, jāmaksā nodoklis, un kura puse par to ir atbildīga (izīrētājs vai īrnieks)? Vai jābūt pašnodarbinātai personai, lai legāli saņemtu samaksu, izīrējot savu autostāvvietu? Vai drīkstu izīrēt savu stāvvietu, ja tā ir uz ielas (pie gājēju ceļa)?

A
atbild:
16. novembrī, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Nekustamā īpašuma izīrēšana un iznomāšana ir saimnieciskā darbība, un no gūtajiem ienākumiem izīrētājam ir jāmaksā nodokļi.

Nekustamā īpašuma izīrētājs var reģistrēt saimniecisko darbību, maksāt vispārējo iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas vai arī maksāt mikrouzņēmumu nodokli.

Bet var arī nereģistrēt saimniecisko darbību, maksāt tikai 10% iedzīvotāju ienākuma nodokli. Šajā gadījumā par to ir jāpaziņo Valsts ieņēmumu dienestam piecu dienu laikā no īres līguma noslēgšanas, jāiesniedz arī līgums (kopija).

Ja izīrētājs maksā nekustamā īpašuma nodokli, to var atskaitīt no ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamā ienākuma.

Informācija nekustamā īpašuma izīrētājiem ir atrodama Valsts ieņēmumu dienesta vietnē.