E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 24029
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1

Parāda aprēķinam jāatbilst līguma noteikumiem

J
jautā:
19. augustā, 2021
Aiga

Labdien! Gribēju jautāt (nevarēju interneta atrast atbildi): man ir parāds, uz dzīvesvietu atsūtīja no tiesas brīdinājuma vēstuli, kurā uzrādīts, ka galvenais parāds ir 140 eiro un likumiskie un nolīgtie procenti ir 100 eiro. Vai likumiskie procenti par pusotru gadu var veidoties tāda summa, 100 eiro? Likumiskie procenti ir 6% gadā. Es atbildēju tiesai, ka nepiekrītu tam, tiesvedība tika izbeigta. Kas notiks tālāk, nezinu. Vai jūs varat izskaidrot, jo likumus īsti nesaprotu. Paldies.

A
atbild:
07. janvārī, 2022
Santa Blumberga
juriste, speciāli LV portālam

Pēc situācijas apraksta secinu, ka jūsu kreditors tiesā bija iesniedzis pieteikumu par saistību piespiedu izpildi brīdinājuma kārtībā (Civilprocesa likuma 50.1. nodaļa), tāpēc jūs no tiesas saņēmāt brīdinājumu ar parādu. Un, tā kā jūs pret norādīto parāda summu izteicāt iebildumus, tad tiesvedība tika izbeigta.

Šāda saistību piespiedu izpilde brīdinājuma kārtībā ir iespējama, ja parādnieks neiebilst pret kreditora parāda aprēķinu, jo tiesa nepārbauda prasījumu (t.sk. parāda summas) pamatotību.

Tomēr vēršu uzmanību, ka tiesvedības izbeigšana saistību piespiedu izpildei brīdinājuma kārtībā sakarā ar parādnieka iebildumiem nav šķērslis prasības celšanai tiesvedības kārtībā. 

Tas nozīmē, ka jūsu kreditors ir tiesīgs atkārtoti vērsties tiesā, lai panāktu parāda piedziņu, bet, vēršoties tiesā prasības kārtībā, kreditoram būs jāiesniedz parāda aprēķins un tiesai, ņemot vērā jūsu iebildumus, būs jāvērtē, vai konkrētais parāda aprēķins ir līgumam un likumam atbilstošs.

Ja tiesa atzīs, ka parāda aprēķins ir pareizs un ir pamats no jums piedzīt minētās summas, tad jums būs arī jāatmaksā tiesas nospriestās summas (papildus parāda summai arī tiesvedības izdevumi).

Lai atbildētu uz jautājumu, vai līgumisko un likumisko procentu apmērs var būt 100 eiro, ir nepieciešams iepazīties ar līgumu, uz kura pamata jums ir piešķirts aizdevums, proti, kādi procenti un kādas procentu likmes ir pielīgtas. Kā arī jāsaprot, kas ir domāts ar “līgumiskajiem procentiem”: vai tie ir domāti nokavējuma procenti vai procenti par aizdevuma lietošanu, kā arī vai ir paredzēts līgumsods.

Informēju, ka:

1) saskaņā ar Civillikuma 1763. panta pirmo apakšpunktu procentu pieaugums apstājas, kad vēl nesamaksāto procentu daudzums ir sasniedzis kapitāla lielumu (pamatparādu), kas nozīmē, ka procentu summa nevar pārsniegt pamatparāda summu;

2) saskaņā ar Civillikuma 1716. panta trešo daļu līgumsoda apmērs nevar pārsniegt 10 procentus no pamatparāda summas;

3) lai aprēķinātu likumisko procentu apmēru par interesējošo periodu, nepieciešams galveno parāda summu reizināt ar 6% un iegūto summu dalīt ar 12 (mēnešu skaits gadā), kā rezultātā tiek iegūta likumisko procentu mēneša summa (piemēram, pamatparāds ir 140 eiro x 6% = 8,40 eiro gadā; 8,40 / 12 = 0,70 eiro mēnesī), un pēc tam likumisko procentu mēneša summa ir reizināma ar kavēto mēnešu skaitu (piemēram, ja periods ir pusotrs gads, kas ir 18 mēneši, tad 18 x 0,70 eiro = 12,60 eiro).

Ņemot vērā iepriekš minēto, rekomendēju jums vērsties pie jurista, kas izskaidrotu, ko un kādā apmērā saskaņā ar līguma noteikumiem no jums ir tiesīgs prasīt kreditors.

Savukārt, lai izvairītos no papildu izdevumiem, kas var rasties tiesvedības dēļ, aicinu jūs vērsties pie sava kreditora un mēģināt vienoties par parāda atmaksas kārtību (piemēram, noteikt atmaksas grafiku).

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 67 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU