Laulāto kopējā un atsevišķā manta

J
jautā:
04. augustā, 2021
Antra

Labdien! Ir pieteikta laulības šķiršana, taču tiesa to pagarināja (ir iespējams pagarināt līdz trijiem gadiem), bet es nopirku savu dzīvokli. Vai tas tiks uzskatīts par kopīpašumu? Vai pašreizējais vīrs var pretendēt uz šo dzīvokli? Apmaksa tiek veikta tikai no maniem līdzekļiem. Jau iepriekš paldies!

A
atbild:
13. augustā, 2021

Svarīgi ir izdalīt laulāto kopējo un atsevišķo mantu, kuras sadale tad arī tiks veikta šķiroties.

Laulāto mantiskās attiecības, viņu īpašumtiesības attiecībā uz mantu, kas tiem piederējusi pirms laulībām, kā arī laulāto kopējās mantas sadales kārtība ir noteikta Civillikumā.

Tā kā jums ar vīru nav noslēgts laulības līgums, ir spēkā likumiskās tiesiskās attiecības, proti, strīdu gadījumā tiesa ņems vērā likumā noteikto.

Par nekustamā īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatā (atbilstoši Civillikuma 994. panta pirmajai daļai).

Atbilstoši Civillikuma 91. pantā noteiktajam katra laulātā atsevišķa manta it sevišķi ir:

1) manta, kas laulātajam piederējusi pirms laulības vai ko laulātie līgumā noteikuši par atsevišķu mantu;

2) priekšmeti, kas noder tikai viena laulātā personīgai lietošanai vai vajadzīgi viņa patstāvīgā darbā;

3) manta, ko viens laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā;

4) laulātā atsevišķās mantas ienākumi, kas nav nodoti ģimenes un kopīgās mājsaimniecības vajadzībām;

5) manta, ar ko atvietota iepriekšējos (1.–4.) punktos minētā manta.

Tas, ka zināma manta ir atsevišķa, jāpierāda tam laulātajam, kas to apgalvo. Tas, ka nekustamais īpašums ir viena laulātā atsevišķa manta, ierakstāms zemesgrāmatās.

Proti, pērkot dzīvokli, saglabājiet visus maksājuma dokumentus, ka arī pierādījumus par to, ka līdzekļi dzīvokļa iegādei ir jūsu atsevišķie ienākumi.

Tāpat jums būtu ieteicams pie zvērināta notāra konsultēties par dzīvokļa pirkuma darījuma noformēšanu kā jūsu atsevišķo mantu. Notāra konsultācijas ir pieejamas arī attālināti, vairāk par to var lasīt šeit.