Vai dāvinājuma līgumā ar uzlikumu ir iespējams atteikties no uzlikuma

J
jautā:
15. jūlijā, 2021
Elizabete

Labdien! Situācija: ir noslēgts dāvinājuma līgums ar uzlikumu, kas nosaka dzīvokļa tiesība līdz mūža galam, līgums nostiprināts zemesgrāmatā. Vai apdāvinātais ir tiesīgs lauzt dāvinājuma līgumu, saglabājot īpašuma tiesības? Šo uzlikumu nav iespējams pilnvērtīgi pildīt, jo persona, kurai ir šīs tiesības uz dzīvokļa tiesību līdz mūža galam, ir ar psihisku slimību, rada nelabvēlīgus apstākļus kaimiņiem un bojā īpašumu.

A
atbild:
16. jūlijā, 2021

Iepriekš LV portālā ir publicētas atbildes uz līdzīgiem jautājumiem, tās pieejamas šeit un arī šeit.

Tātad saskaņā ar Civillikuma 1587. pantu: “Tiesīgi noslēgts līgums uzliek līdzējam pienākumu izpildīt apsolīto, un ne darījuma sevišķais smagums, ne arī vēlāk radušās izpildīšanas grūtības nedod vienai pusei tiesību atkāpties no līguma, kaut arī atlīdzinot otrai zaudējumus.”

Līdz ar to iespēja atteikties tikai no uzlikuma likumā nav paredzēta, ir iespēja atcelt dāvinājuma līgumu pilnībā.

Proti, jūs varat piedāvāt dāvinātājiem noslēgtā līguma atcelšanu, šādā gadījumā jums jāparaksta iepriekš noslēgto līgumu atceļošs līgums un nostiprinājuma lūgums. Abus dokumentus pēc jūsu lūguma sagatavos notārs.

Latvijas notāru pakalpojumi ir pieejami arī attālināti, skatīt šeit.