TĒMA: Pensijas

Kad varēs doties priekšlaicīgā pensijā

J
jautā:
23. jūnijā, 2021
Valentina

Kad es varu aiziet priekšlaicīgā pensijā, ja esmu dzimusi 1961. gada 19. februārī?

A
atbild:
13. jūlijā, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

No 2014. gada 1. janvāra likumā “Par valsts pensijām” noteiktais pensionēšanās vecums pakāpeniski palielinās par trim mēnešiem ik gadu, līdz 2025. gada 1. janvārī tas būs 65 gadi. Pakāpeniski palielinās arī priekšlaicīgās pensionēšanās vecums.

Personām, kuru apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem, divus gadus pirms vecuma pensijas piešķiršanai noteiktā vecuma sasniegšanas ir tiesības pensiju pieprasīt priekšlaicīgi.

Pēc pašreiz likumā paredzētā, 1961. gada februārī dzimušajiem tiesības uz priekšlaicīgu pensionēšanos būs, sasniedzot 62 gadu un 6 mēnešu vecumu, tas ir, 2023. gada augustā.

Priekšlaicīgās vecuma pensijas izmaksai ir noteikti ierobežojumi līdz likumā noteiktā pensijas vecuma sasniegšanai:

  • nestrādājošām personām izmaksā 50% no piešķirtā pensijas apmēra;
  • personām, kad tās kļuvušas par obligāti sociāli apdrošināmajām personām (darba ņēmējiem vai pašnodarbinātajiem), pensiju neizmaksā.