E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 23417
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas
3
1
3
1

Bezmantinieka un bezīpašnieka manta piekrīt valstij

J
jautā:
09. jūnijā, 2021
Linards Vīksna

Kā pabeigt mantojuma lietu? Persona ir mirusi 2009. gadā, un mantojumu atvēra 2009. gadā pilnvarotā persona. Bijusī mirušā sieva kārtoja mantojumu uz meitas vārda, abas dzīvo Ēģiptē, nav zināms, vai ir dzīva. Pēc būtības nav pierādījusi savu radniecību ar tēvu, jo trūkst laulības apliecības, nav nekādu personas kodu, ar ko varētu identificēt radniecību līdz galam, tagad tur ir daudz pāradu dzīvoklim, 7000 eiro. Man ir aizgādņa statuss mantojuma lietā. Jautāju citam notāram, tas pateica: kā var valsts palūgt pabeigt mantojuma lietu, ja nav pierādīta līdz galam radniecība no izsludināšanas laika, bet jau pagājuši 12 gadi? Kā pabeigt lietu un nodot īpašumu valstij?

A
atbild:
21. jūnijā, 2021
Olga Lauva
juriste

Saskaņā ar Civillikuma 693. pantu likumā ir noteikti mantojuma pieņemšanas termiņi. Ja mantinieki nav pieteikušies vai arī ir atraidījuši mantojumu, vai nav pierādījuši savas mantojuma tiesības, zvērināts notārs izbeidz mantojuma lietu un konstatē, ka manta atzīstama par bezmantinieka mantu, un saskaņā ar Civillikuma 416. pantu tā piekrīt valstij.

Par parādiem valsts atbild tikai ar to mantu, kuru viņa tādā kārtā patiesi iegūst. Valsts atzīst parādus, kuri nodrošināti ar hipotēku vai komercķīlu, kā arī tos parādus, kuri pieteikti kā kreditoru pretenzijas mantojuma lietā zvērinātam notāram uzaicinājumā (sludinājumā par mantojuma atklāšanos) norādītajā termiņā un ietverti publiskā aktā vai saistībā, kas atzīta ar spēkā stājušos tiesas nolēmumu.

Jums kā ieinteresētajai personai ir tiesības iesniegt tiesā pieteikumu par juridiskā fakta konstatēšanu: minētā nekustamā īpašuma atzīšanu par bezīpašnieka mantu.

Tiesības vērsties tiesā ar pieteikumu par juridiskā fakta konstatēšanu atbilstoši Civilprocesa likuma 1. pantā nostiprinātajam principam ir personai, kura vēlas aizsargāt savas aizskartās vai apstrīdētās civilās tiesības vai ar likumu aizsargātās intereses. Piemēram, tas var būt arī kāds no tiesību subjektiem, kuriem saskaņā ar Ministru kabineta 2013. gada 26. novembra noteikumu Nr. 1354 “Kārtība, kādā veicama valstij piekritīgās mantas uzskaite, novērtēšana, realizācija, nodošana bez maksas, iznīcināšana un realizācijas ieņēmumu ieskaitīšana valsts budžetā” 32. punktu valstij piekritīgā manta tiek nodota bez maksas.

Pēc tiesas sprieduma spēkā stāšanās īpašums nonāk valsts uzskaitē, un tālāk ar to rīkojas akciju sabiedrība “Publisko aktīvu pārvaldītājs Possessor” (iepriekš Privatizācijas aģentūra). Pēc likuma publisko aktīvu pārvaldītājam “Possessor” ir jāpiedāvā attiecīgās administratīvās teritorijas pašvaldībai pārņemt dzīvokli pašvaldības īpašumā. Ja pašvaldības dome atsakās pārņemt nekustamo īpašumu, publisko aktīvu pārvaldītājs “Possessor” var veikt darbības īpašuma pārdošanai izsolē. Izsoles notiek elektroniski un izsolē ir tiesības piedalīties arī jums (detalizētāku informāciju par izsolēm skatīt šeit).  

Lai uzzinātu vairāk par bezīpašnieka un bezmantinieka lietu kārtošanu, aicinu noklausīties “Latvijas Vēstneša” raidierakstu.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 46 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU