TĒMA: Tieslietas

Inventāra tiesības

J
jautā:
05. jūnijā, 2021
Iveta

Labdien! Esmu pieņēmusi mantojumu ar inventāra tiesību. Ir pieteiktas vairākas (4) kreditoru pretenzijas, kuru kopējā summa pārsniedz mantotā īpašuma vērtību. Vai ir likums, kas regulē atmaksu šādā situācijā? Ja nav, pēc kāda principa vadīties, atmaksājot parādus? Vai man kādā veidā ir jāpierāda prasītājam, ka esmu jau visu mantoto summu iztērējusi, apmaksājot citas kreditoru pretenzijas? Vai šajā gadījumā pietiek ar manis iesniegtajiem dokumentiem (mantojuma apliecību, rēķiniem citām kredītiestādēm), vai šis dokumentu kopums ir jāsagatavo pie advokāta? Civillikuma 711. pants paredz, ka man ir tiesības atvilkt no mantojamā īpašuma vērtības naudas summas, ko esmu iztērējusi mantojuma atstājēja apbedīšanai un inventāra sastādīšanai. Kā šis tiek realizēts dzīvē: vai es pati to pierādu ar maksājuma uzdevumiem, vai šo dara advokāts?

A
atbild:
28. jūnijā, 2021
Latvijas Zvērinātu notāru padome
Vitālijs Bogdāns, zvērināts notārs

Mantinieks, kas pieņēmis mantojumu ar inventāra tiesību, atbild par mantojuma atstājēja parādiem un citiem prasījumiem pret to tikai šā mantojuma apmērā, turklāt viņam ir tiesība atvilkt no tā vajadzīgās summas mantojuma atstājēja apbedīšanai, inventāra sastādīšanai un citiem tiesu izdevumiem. Viņa paša prasījumi neizbeidzas, bet tie nolīdzināmi no mantojuma pēc to priekšrocībām. Sākumā apmierināmi nodrošināto kreditoru prasījumi, tad nenodrošināto kreditoru prasījumi. Ar nenodrošinātajiem kreditoriem, ja no mantojuma nepietiek visu prasījumu apmierināšanai, jānorēķinās samērīgi. Strīda gadījumā kārtību, kādā notiek norēķināšanās ar mantojuma atstājēja kreditoriem, nosaka tiesa.