Īpašuma lietošanas tiesību aprobežojumi

J
jautā:
04. jūnijā, 2021
Jānis

Labdien! Manā īpašumā ir zemes gabals pilsētas teritorijā, kurš tika iegādāts ar mērķi veikt tajā apbūvi. Iegādājoties konkrēto zemes gabalu, biju informēts, ka tajā atrodas sakaru kabelis un attiecībā uz to ir noteikta aizsargjosla. Pēc īpašuma iegādes un topogrāfijas veikšanas tika konstatēts, ka konkrētais sakaru kabelis zemes gabalā ir izbūvēts tā, ka tas ievērojami apgrūtina vai pat padara neiespējamu minētā zemes gabala apbūvi, proti, sakaru kabelis ir izvietots nelielā dziļumā, šķērsām pāri visam zemes gabalam, neveidojot taisnas līnijas un salīdzinoši lielā attālumā (5–8 metrus) no zemes gabala robežu ārējām malām. Saistībā ar to jau esmu vērsies pie sakaru kabeļa īpašnieka ar lūgumu konkrēto kabeli pārvietot līdz ar zemes gabala ārējām robežām (pamatojoties uz Elektronisko sakaru likuma 18. panta 4. daļu), tomēr kabeļa īpašnieks atsakās to darīt par uzņēmuma līdzekļiem, apgalvojot, ka šāda kabeļa izbūve ir akceptēta un attiecībā uz to ir noteikta aizsargjosla, līdz ar to, ja es vēlos pārvietot šo kabeli, es to varu darīt tikai par saviem finanšu līdzekļiem. Sakaru kabeļa īpašnieku neuztrauc mani iebildumi, ka šī sakaru kabeļa nesaprotamā izvietojuma dēļ nevaru veikt zemes gabala apbūvi un tādējādi realizēt savas tiesības uz pilnvērtīgu īpašuma izmantošanu. Saistībā ar šo norādu, ka zemes gabals ir visai neliels (1200 m2), līdz ar to tāds kabeļa izvietojums (šķērsām pāri zemes gabalam) rada ļoti lielus sarežģījumus tā apbūvei. Vai tiešām šādos gadījumos, kad sakaru kabelis izbūvēts tā, ka apgrūtina vai padara neiespējamu zemes gabala apbūvi, zemes gabala īpašniekam nav tiesību prasīt sakaru kabeļa pārvietošanu tā īpašniekam par sakaru kabeļa īpašnieka finanšu līdzekļiem? Turklāt ar šādu apgrūtinājumu kā tādu jau tā ir ierobežotas manas tiesības uz pilnvērtīgu īpašuma izmantošanu. Pētot spēkā esošos normatīvos aktus, konkrētajā gadījumā 2015. gada 30. jūnija Ministru kabineta noteikumu Nr. 328 “Noteikumi par Latvijas būvnormatīvu LBN 262-15 "Elektronisko sakaru tīkli"” 47. punktu (“Elektronisko sakaru tīklu pazemes kabeļu kanalizācijas un kabeļu līniju ierīkošanai un būvniecībai pilsētās izmanto ielas un ielu infrastruktūras objektus vai – izņēmuma gadījumā – citus kopējos inženierkomunikāciju koridorus un to būves, ja ielas un ielu infrastruktūras objekti vai inženierkomunikāciju koridori jau pastāv”), var secināt, ka šobrīd tāds variants par sakaru kabeļu izbūvēšanu privātīpašumā, vēl jo vairāk tāda veidā, kāds ir manā gadījumā, nemaz nav pieļaujams, līdz ar to ir jautājums: vai, pamatojoties uz šo normu, es varu prasīt kabeļa īpašniekam pārvietot sakaru kabeli par kabeļa īpašnieka finanšu līdzekļiem, atbilstoši iepriekšminēto noteikumu 47. punktam? Vai šajā gadījumā, ņemot vērā to, ka šī norma ir labvēlīga tieši manā gadījumā, tā attiecas arī jau uz iepriekš izbūvētiem sakaru kabeļiem un noteiktiem apgrūtinājumiem? Paldies!

A
atbild:
05. jūlijā, 2021

Pirms īpašuma iegādes potenciālajam pircējam ir pienākums iepazīties ar īpašuma faktisko un tiesisko stāvokli. Tas nozīmē, ka pirms iegādes ir jāpārliecinās par jebkādiem aprobežojumiem, servitūtiem un citiem apgrūtinājumiem, kas attiecas uz iegādājamo īpašumu. Kabeļu izbūves procesā būvnieks (projektētājs) vienmēr veic kabeļu līnijas izbūves projekta saskaņošanu ar zemes īpašnieku. Ja iepriekšējais zemes īpašnieks ir saskaņojis (akceptējis) šāda kabeļa izbūves projektu, tad nekādus iebildumus (nedz pašreizējais īpašnieks, nedz turpmākie īpašnieki) celt nevar. Šādā gadījumā izbūvētā kabeļu līnija ir apgrūtinājums jūsu zemes gabalam un tā pārbūves iecere (pārvietošana) ir veicama par zemes īpašnieka līdzekļiem.