Pašvaldība kā kreditors var lūgt mantojuma atklāšanās izsludināšanu

J
jautā:
17. maijā, 2013
Ilga

Labdien. Vai pašvaldība var lūgt notāru izsludināt mantojuma atklāšanos, ja persona (parādnieks) miris pirms vairākiem gadiem ārzemes, bet nekustamais īpašums ir Latvijā, par kuru sakrājies liels nekustamā īpašuma nodokļa parāds un neviens nemaksā? Iespējamie mantinieki nav zināmi, jo visi dzīvo ārzemēs, arī sieva. Kā būtu pareizāk rīkoties?

A
atbild:
20. maijā, 2013
Latvijas Notariāts
Vija Piziča, Latvijas Zvērinātu notāru padomes rīkotājdirektore

Notariāta likuma 294.pants noteic, ka izsludināt mantojuma atklāšanos „var lūgt mantinieks, persona, kurai ir tiesības mantot pēc aicinātā (substitūts, pēcmantinieks), testamenta izpildītājs, mantojuma aizgādnis un personas, kas pieteikušas pretenzijas uz mantojumu kā legatāri vai kreditori”.

Tā kā ir uzkrājies nekustamā īpašuma nodokļa parāds, pašvaldība kā kreditors var vērsties pie notāra ar  iesniegumu par mantojuma atklāšanās izsludināšanu. Uz iesnieguma notariāli apliecināms iesniedzēja paraksta īstums un jāpievieno kreditora pretenzija.

 Pašvaldībai notāram būs jāiesniedz arī personas miršanas faktu apliecinošs dokuments.

Mantojuma atklāšanos zvērināts notārs izsludina pēc ieinteresēto personu lūguma vai pēc sava ieskata (Civillikuma 659. un 665.pants) gadījumos, kad:
1) mantinieki nav zināmi;
2) nav droši zināms, ka mantojuma tiesību pieteicēji ir vienīgie un tuvākie mantinieki;
3) mantinieki ir zināmi, bet negrib vai nevar pieņemt mantojumu vai izteic vēlēšanos to pieņemt ne citādi kā uz inventāra tiesības pamata;
4) mantiniekiem, testamenta izpildītājiem vai mantojuma aizgādnim nav zināmi uz mantojamo mantu gulošie parādi.