E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 23368
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
3
1
3

Kas ir laulāto kopīgā un atsevišķā manta

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
03. jūnijā, 2021
Olga

Labdien! Esmu precējusies, un man ir divi bērni no pirmās laulības. Uz mana vārda zemesgrāmatā ir reģistrēta šāda manta: 1. dzīvoklis, kuru iegādājos pirms laulības (ir pirkuma līgums), bet zemesgrāmatā reģistrēju jau laulībā (dzīvoklis ir ieķīlāts, maksāju kredītu); 2. vairāki nekustamie īpašumi, kurus saņēmu mantojuma ceļā no vecākiem; 3. zemesgabals, kuru nopirku laulībā. Vīram nav zemesgrāmatā reģistrētu īpašumu, taču ir bērni no pirmās laulības un mazbērni. Gribētu saprast, kā man labāk rīkoties ar šo mantu. Un kura no mantas ir mana atsevišķā manta? Ja aiziešu pirmā, negribētos, lai mantu dala likumiskajā mantošanas ceļā. Laulības līgumu neslēgsim. Vai var panākt, ka maksimālai iespējamais mantojums tiek bērniem, bet arī vīram ir jumts virs galvas līdz mūža galam?

A
atbild:
14. jūnijā, 2021
Olga Lauva
speciāli LV portālam

Civillikuma 89. panta pirmajā daļā noteikts: katrs laulātais patur mantu, kas piederējusi viņam pirms laulības, tāpat arī to mantu, ko viņš iegūst laulības laikā kā atsevišķu mantu.

Tātad jebkāda vienam no laulātajiem vēl pirms laulības noslēgšanas piederējusi manta ir laulātā atsevišķā manta.

Saskaņā ar Civillikuma 91. panta pirmo daļu katra laulātā atsevišķa manta it sevišķi ir:

  • manta, kas laulātajam piederējusi pirms laulības vai ko laulātie līgumā noteikuši par atsevišķu mantu;
  • priekšmeti, kas noder tikai viena laulātā personīgai lietošanai vai vajadzīgi viņa patstāvīgā darbā;
  • manta, ko viens laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā;
  • laulātā atsevišķās mantas ienākumi, kas nav nodoti ģimenes un kopīgās mājsaimniecības vajadzībām;
  • manta, ar ko atvietota iepriekšējos punktos minētā manta.

Tas nozīmē, piemēram, ka vīram nav tiesiska pamata pretendēt uz dzīvokli, ko viņa sieva iegādājusies vēl pirms abu laulības noslēgšanas. Un dzīvoklis ir jūsu atsevišķā manta. Atsevišķā manta ir arī nekustamie īpašumi, ko jūs ieguvāt mantošanas ceļā no vecākiem.

Tomēr zemesgabals, ko ieguvāt laulības laikā, ir laulāto kopmanta.

No Civillikuma 89. panta pirmās daļas izriet, ka tikai laulāto kopīgā manta ir dalāma. Saskaņā ar šā panta otro daļu viss, ko laulības laikā laulātie iegūst kopīgi vai viens no viņiem, bet ar abu laulāto līdzekļiem vai ar otra laulātā darbības palīdzību, ir abu laulāto kopīga manta, bet šaubu gadījumā jāpieņem, ka šī manta pieder abiem līdzīgās daļās, savukārt panta trešajā daļā noteikts – ja kādas vienam laulātajam piederošas mantiskas vērtības laulības laikā atvieto ar citām, pēdējās ir šā laulātā manta. Senāta ieskatā katra laulātā īpašumtiesību daļa atzīstama atbilstoši izdarītā ieguldījuma apjomam. Ja, piemēram, īpašums nav iegādāts par vienlīdzīgām laulāto daļām, tad laulātajam, kas to apgalvo, ir jāpierāda ieguldīto līdzekļu apjoms.

Bērniem mantu iespējams nodot, noslēdzot, piemēram, dāvinājuma līgumu ar uzlikumu, līgumā paredzot jūsu vīram bezmaksas (bezatlīdzības) lietošanas tiesības uz dzīvokli līdz mūža galam (Civillikuma 1928. pants).

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 159 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU