Kā izpirkt zemi zem daudzdzīvokļu mājas

J
jautā:
10. maijā, 2021
Ļ.

Labdien! Dzīvokļa īpašuma likums šobrīd paredz: lai izbeigtu piespiedu zemes nomas attiecības, izpērkot attiecīgo zemesgabalu, nepieciešams “par” balsojums no 100% īpašnieku, kas lielākajai daļai daudzdzīvokļu ir gandrīz vai fantastisks cipars. Taču ir dzirdēts, ka daži zemes īpašnieki (juridiskās personas) piedāvā arī citus izpirkuma variantus, tostarp pa daļām. Vai pastāv kādi reāli likumiski varianti izpirkt nomājamo zemesgabalu arī no īpašnieka (fiziskās personas) ar mazāku nobalsojošo dzīvokļu īpašumu skaitu (piem., 2/3 vai 3/4)? Vai ir arī kādi varianti, ja, piemēram, nebalsojošo dzīvokļu daļas ir gatavi izpirkt citi kaimiņi? Un kādi zemūdens akmeņi šeit varētu būt no juridiskā aspekta? Gaidām jau to solīto likumu par piespiedu nomas attiecību izbeigšanu, taču nav zināms, kad tas būs un ar kādiem nosacījumiem. Iedzīvotāji vēlas jau tagad izvērtēt iespējamos variantus. Paldies!

A
atbild:
17. maijā, 2021
Inese Helmane
LV portāls

Dzīvojamajai mājai funkcionāli nepieciešamo (piesaistīto) zemesgabalu ir iespējams izpirkt, ja par to vienojas ar zemes īpašnieku. Ja zemes īpašnieka noteiktā pirkuma maksa apmierina dzīvokļu īpašniekus, Dzīvokļa īpašuma likums nosaka: jāpieņem kopības lēmums par zemesgabala izpirkšanu, un tam ir vajadzīga visu dzīvokļu īpašnieku piekrišana (100% balsu “par”). Citas iespējas, kā izpirkt zemi zem daudzdzīvokļu mājas, pašreiz nav paredzētas.