Labdien! Mākslinieks ir izstrādājis kādu grafisku darbu pasūtītāja komerciāliem nolūkiem (piemēram, logo viņa uzņēmumam). Pasūtītājs par šo darbu mēnešiem ilgi nav samaksājis, bet to izmanto savā komercdarbībā. Kā sevi aizstāvēt, un kāds juridiskais traktējums šai situācijai būtu pielīdzināms?
Autortiesību iazsardzību Latvijā reglamentē Autortiesību likums. Bez minētā starp autoru (logotipa izstrādātāju) un uzņēmumu ir jabūt noslēgtam autora darba izstrādes līgumam.
Mantisko tiesību pāreja no autora pasūtītājam ir atkarīga no līgumā (Autortiesību likuma 41. pants) noteiktā, tāpat arī autora tiesību aizsardzības procesuālā kārtība.
Saskaņā ar Autortiesību likuma 15. panta 4. daļu autoram ir tiesības izmantot savu darbu jebkādā veidā, atļaut vai aizliegt tā izmantošanu, saņemt atlīdzību par atļauju izmantot savu darbu un par darba izmantošanu, izņemot likumā paredzētos gadījumus.
Autortiesību likuma 19. pantā ir noteiktas tās jomas, kurās autora darbu var izmantot bez saskaņošanas.
Ņemot vērā jautājumā minēto, autoram ir tiesības vērsties tiesā ar prasības pieteikumu par autora darba izmantošanu un atlīdzības kompensāciju.
Autora darba izmantošanas (atļaujas) sanemšanas kārtība ir noteikta likuma 40. pantā.
Tādējādi, ja pušu starpā vienošanos nav iespējams panākt, autors ir tiesīgs iesniegt prasību tiesā par autora darba izmantošanas aizliegumu un/vai kompensācijas noteikšanu un piedziņu par autora darba prettiesisku izmantošanu.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 200 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!