E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 22715
Lasīšanai: 4 minūtes
2
2

Kā var iegūt informāciju par savu statusu biedrībā

J
jautā:
09. martā, 2021
Lora Grauda

Labdien! Mani moka jautājums: vai es esmu biedrības “Kalnciems, Jaunības 2” biedre? Vai arī esmu izslēgta no organizācijas? Kur es varu uzzināt šo informāciju? Vai man nav tādu tiesību? Lūdzu, izlasiet atbildi no LRUR: “Labdien! Biedrību un nodibinājumu likuma 28. panta otrajā daļā noteikts, ka ikviena biedrība ved savu biedru reģistru, kurā norādīts katra biedra vārds, uzvārds, personas kods un dzīvesvietas adrese (juridiskās personas nosaukums un adrese). Informācija par biedrības biedriem ir pieejama tikai attiecīgās biedrības biedriem, kā arī kontrolējošām un tiesībaizsardzības institūcijām. No minētā secināms, ka biedru reģistru kārto pati biedrība. Reģistra rīcībā nav informācijas par biedrības “Kalnciems, Jaunības 2”, vienotais reģistrācijas Nr. 4 0008142215, biedriem, jo saskaņā ar Biedrību un nodibinājumu likuma 15. pantu ziņas par biedrības biedriem nav ierakstāmas biedrību un nodibinājumu reģistrā. Ņemot vērā iepriekš minēto un ievērojot reģistra kompetenci, reģistrs nevar sniegt atbildi uz jautājumu, vai Jūs esat iepriekš minētās biedrības biedrs. Papildus norādāms, ka saskaņā ar Biedrību un nodibinājumu likuma 29. un 31. pantu biedru uzņemšana un izslēgšana no biedrības ir noteiktu biedrības institūciju kompetencē atbilstoši biedrības statūtos noteiktajam. Savukārt reģistra kompetencē nav šādu lēmumu tiesiskuma vērtēšana. Mana dzīvesvieta ir kļuvusi par biedrības juridisko adresi. Mūsu biedrības jaunais valdes sastāvs uzskata, ka es nevaru būt biedrības biedre, tāpēc ka es neesmu dzīvokļu īpašnieks. Valde negrib atzīt Biedrību un nodibinājumu likuma 28. panta pirmās daļas otro teikumu: pēc biedrības ierakstīšanas biedrība un nodibinājumu reģistrā biedrības dibinātāji iegūst biedrības biedra statusu. Bet biedrības valde uzskata, ka viņu lēmums ir virs Latvijas likumiem. Lūdzu, paskaidrojiet, vai es esmu biedrības “Kalnciems, Jaunības 2” biedre vai ne.

A
atbild:
15. martā, 2021

Biedrību un nodibinājumu likuma 2. pantā noteikts, ka biedrība ir brīvprātīga personu apvienība, kas nodibināta, lai sasniegtu statūtos noteikto mērķi, kam nav peļņas gūšanas rakstura. Tādējādi secināms, ka biedrības darbību reglamentē Biedrību un nodibinājumu likums, biedrības statūti un citi iekšējie un ārējie tiesību akti.

Likuma 25. panta 2. daļa nosaka biedrības statūtos iekļaujamo ziņu apjomu, tostarp biedru iestāšanās un izstāšanās priekšnoteikumus.

Likuma 31. panta 1. daļa noteic, ka biedru var izslēgt no biedrības, pamatojoties uz valdes vai citas institūcijas lēmumu statūtos noteiktajos gadījumos un kārtībā. Statūtos var noteikt, ka biedru var izslēgt no biedrības, pamatojoties uz biedru sapulces lēmumu.

Tādējādi, ja biedrības statūtos, piemēram, ir noteikums, ka biedrības biedri var būt tikai dzīvokļu īpašnieki (biedrības mērķa definējums), tad, zaudējot šo statusu, biedrības valde pieņem lēmumu par biedra izslēgšanu no biedrības.

Atbilde uz jūsu jautājumu vispirms ir meklējama biedrības statūtos. Tāpat jums ir tiesības vērsties ar iesniegumu, kas adresēts biedrības valdei, un lūgt skaidrojumu, uz kāda pamata jūs esat izslēgta no biedrības biedru sastāva.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 3 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU