Strīdīgs jautājums par testamenta esamību

J
jautā:
08. martā, 2021
Eliza

Labdien! Situācija ir šāda. Dzīvoklis testamentā bija novēlēts vienam cilvēkam, bet pēc dzīvokļa īpašnieka nāves cits ģimenes loceklis uzstāja uz to, ka testamentu nav iespējams atrast un dzīvoklis jāpārdod. Ko darīt šādā situācijā?

A
atbild:
16. martā, 2021

Atbilstoši Civillikuma 389. pantam “mantojuma atstājējs savu gribu var izteikt testamentā”.

Par krāpšanu ir paredzēta kriminālatbildība apbilstoši Krimināllikuma 177. pantam.

Atbilstoši Civillikuma 418. un 419. pantam testaments ir vienpusējs rīkojums, ko kāds dod savas nāves gadījumam par visu savu mantu vai par kādu mantas daļu. Testators var testamentu katrā laikā atcelt, grozīt vai papildināt.

Tomēr arī testamentam ir ierobežojums, kas paredz, ka testatora neatņemamās daļas tiesīgajiem atstājamas viņu neatņemamās daļas. Turklāt atbilstoši Civillikuma 422. un 423. pantam “neatņemamās daļas tiesīgajiem ir tikai prasījuma tiesība uz neatņemamās daļas izdošanu naudā”.

Testaments var būt publisks vai privāts. Atbilstoši Civillikuma 432., 433. un 436. pantam publisko testamentu taisa pie notāra un tas tiek ierakstīts notāra aktu grāmatā, proti, šāds testaments pazust nevar.

Atbilstoši Civillikuma 445. un 446. pantam privāts testaments ir spēkā tad, ja to ir taisījis mantojuma atstājējs un tas izteic pareizi viņa pēdējo gribu. Privāts testaments ir taisāms rakstiski, mantojuma atstājējam pašrocīgi visu testamentu uzrakstot un parakstot.

Jūsu gadījumā ir jābūt pierādījumiem, ka privāts testaments ir bijis.