Līgums starp juridisku personu un pašnodarbinātu personu

J
jautā:
03. martā, 2021
Alvis

Vai juridiska persona var slēgt līgumu ar pašnodarbināto personu un tad izsniegt instrumentus darbam?

A
atbild:
07. aprīlī, 2021
Marika Mure
juriste

Likums neaizliedz līguma noslēgšanu ar pašnodarbinātu personu, kas Civillikuma izpratnē ir uzņēmuma līguma slēgšana. Saskaņā ar Civillikuma 2212. pantu ar uzņēmuma līgumu viena puse uzņemas izpildīt otrai par zināmu atlīdzību ar saviem darba rīkiem un ierīcēm kādu pasūtījumu, izgatavot kādu lietu vai izvest galā kādu pasākumu. Ja darba instrumenti ir uzņēmuma pamatlīdzekļi, tos nav aizliegts iznomāt vai patapināt. Tomēr jāraugās, vai šādi noregulētas attiecības nesatur darba tiesisko attiecību un darba līguma pazīmes. Viena no pazīmēm var būt tieši darba instrumentu izsniegšana. Pretējā gadījumā varat nonākt situācijā, kurā šāds līgums tiek uzskatīts par darba līgumu un attiecīgi tam Valsts ieņēmumu dienests var no jums pieprasīt no darba tiesiskajām attiecībām izrietošus nodokļu maksājumus. Sīkāk par uzņēmuma līguma un darba līguma atšķirībām varat lasīt šeit.