TĒMA: Mājoklis

Ja nedzīvojamo telpu pārvērš par dzīvokli

J
jautā:
13. februārī, 2021
Maksims

Labdien! Ja dzīvokļu mājā tiek pārdota nedzīvojamā telpa (bēniņi), kādi ir ierobežojumi? Vai būs kādas problēmas, ja tur ieliktu tualeti un dušu? Un vai es varēšu šo telpu oficiāli izīrēt?

A
atbild:
15. februārī, 2021
Inese Helmane
LV portāls
Rīgas pilsētas būvvalde
Edgars Butāns, Vadītāja biroja sabiedrisko attiecību projektu vadītājs

Attiecībā uz bēniņu telpu izbūvi var būt vairāki varianti:

  • ja bēniņu telpām ir atvērts atsevišķs nodalījums un tas ir ierakstīts zemesgrāmatā uz ierosinātāja vārda, tad sanitārtehniskā mezgla izbūvēšana jāskaņo ar apakšējā dzīvokļa īpašnieku, ja sanmezgls izbūvēts virs apakšējā dzīvokļa dzīvojamajām telpām;
  • ja bēniņus, kas šobrīd ir kopīpašums, pievieno klāt kādam dzīvokļa īpašumam, tad saskaņojums jāsaņem no 100% kopīpašnieku, jo mainīsies visiem kopīpašniekiem piederošās domājamas daļas;
  • ja bēniņi paliks kā kopīpašumā esoša telpa, pārbūvi var ierosināt, ja saņemts vairākums (50+1%) balsu no mājas dzīvokļu īpašniekiem;
  • ja māja nav sadalīta dzīvokļu īpašumos, bet katram kopīpašniekam pieder domājamās daļas, pārbūvei piemērojama Civillikuma 1068. panta pirmā daļa un saņemama 100% kopīpašnieku piekrišana.

Vairāk par to, kas jāievēro, ja maina telpu lietošanas veidu, var lasīt LV portāla skaidrojumā.

Ja nedzīvojamajai telpai likumdošanā noteiktā kārtībā maina lietošanas veidu, tad to kā dzīvokli var izīrēt. Taču īpašuma izīrēšana jeb iznomāšana ir saimnieciskā darbība, un no attiecīgi gūtajiem ienākumiem ir jāmaksā nodokļi. Vairāk par to var uzzināt Valsts ieņēmumu dienesta mājaslapā šeit.