E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 22411
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1

Parādu ārpustiesas piedziņas process

J
jautā:
05. februārī, 2021
Kurbads

2014. gadā paņēmu mazo kredītu. Kredītu esmu apmaksājis pilnā apmērā, bet parādu piedziņas kantoris (“Paus Konsults”) cenšas piedzīt no manis savus procentus, jo viņi esot bijuši pirmie, kuriem esot uzdots uzdevums no manis piedzīt naudu. Šādi piedzinēji bija kādi četri. Vai likums regulē to, cik un kuram no šiem piedzinējiem parādniekam ir jāmaksā? Vai tiešām var būt tā, ka mazo kredītu sniedzēji vienlaicīgi piedziņu uztic 5 kantoriem un man par visu kantoru darbībām jāmaksā? Manuprāt, šeit ir vēlme iedzīvoties uz nelaimīga cilvēka bezspēcības rēķina. Kā jūs man ieteiktu rīkoties šajā situācijā? Esmu atmaksājis aizņemto naudu ar procentiem, tāpat esmu samaksājis komisijas naudu vienam no iepriekšminētajiem kantoriem. Būšu pateicīgs par padomu, kā tikt vaļā no šiem negodprātīgajiem augļotājiem.

A
atbild:
08. februārī, 2021

Vispirms vēršam jūsu uzmanību uz apstākļiem, ka pienākums maksāt līgumiskos procentus (tostarp nokavējuma procentus) izriet no aizdevuma līguma. Ja sākotnējais kreditors ir cedējis (nodevis) savas prasījuma tiesības trešajai personai (piemēram, “Paus Konsults”), tad saistību pārņēmējam, kas rīkojas kreditora vai savā vārdā, ir pienākums veikt darbības, kas pamato un pierāda viņa prasījuma tiesības. Parādu ārpustiesas atgūšanas likuma 7. pantā ir noteikts informācijas apjoms (gan par piedzinēju, gan par parādu un tā rašanos apjomu u. c.), kas sniedzams parādniekam (jums) parāda atgūšanas sākotnējā procesā.

Lietā ir minēts, ka šādi parādu atgūšanas pakalpojumu sniedzēji ir bijuši vairāki un “Paus Konsults” ir bijis pirmais no viņiem.

Šajā sakarā, ņemot vērā, ka jautājumā nav norādīts, kad tika atmaksāts parāds, procenti un piedziņas izdevumi, lietā ir jāvērtē, vai attiecībā uz “Paus Konsults” šībrīža rīcību nav iestājies noilgums.

Komerclikuma 406. pants noteic, ka no komercdarījuma izrietošie prasījumi noilgst triju gadu laikā, ja likumā nav noteikts cits noilguma termiņš.

Noilguma termiņu sāk skaitīt no pēdējā “Paus Konsults” atgādinājuma vēstules parādniekam.

Ja no pēdējā atgādinājuma vēstules ir pagājuši vairāk nekā trīs gadi, tad ir iestājies noilgums un jums pret “Paus Konsults” nav nekādu saistību.

Neskatoties uz iepriekš minēto, ja jūs jau esat samaksājis visas saistības, kas izrietēja no aizdevuma līguma, citam parādu atgūšanas pakalpojuma sniedzējam, jums vairs nav jāmaksā nekādi nokavējuma vai citi procenti jebkādam citam parādu atgūšanas pakalpojuma sniedzējam. Jūsu saistību apmērs (nokavējuma procenti, pamatsumma u. c.) izriet no aizdevuma līguma, nevis no tā, cik parādu atgūšanas pakalpojumu sniedzēju ir iesaistīti lietā.

Rekomendējam jums noraidīt “Paus Konsults” pretenziju kā nepamatotu, norādot, ka visas savas saistības esat izpildījis.

Ja “Paus Konsults” rīcību uzskatāt par neatbilstošu Parādu ārpustiesas atgūšanas likuma normu prasībām, jums ir tiesības vērsties Patērētāju tiesību aizsardzības centrā ar motivētu pretenziju.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 248 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU