E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 22337
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1
1
1

Veselības aprūpe ieslodzījuma vietās

Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
02. februārī, 2021
Inese

Labdien! Mans vīrs atrodas ieslodzījumā, taču viņam ir iedzimta sirds slimība no bērnības. Ieslodzījumā viņš atrodas no 2014. gada. 2017. gadā viņa veselības stāvoklis smagi pasliktinājās, tika veikta sirds operācija un ievietoti divi mākslīgie vārstuļi. Pašreiz viņam ir 2. invaliditātes grupa, un tiek plānota atkārtota operācija vārstuļu maiņai. Vai pastāv kāds likums, lai būtu iespējams personu atbrīvot vai samazināt soda termiņu, ja ir smaga slimība un veselības stāvoklis ir pasliktinājies, atrodoties ieslodzījumā?

A
atbild:
13. aprīlī, 2021
Linda Ņikona
LV portāls

Veselības aprūpe ieslodzījuma vietās tiek organizēta un nodrošināta atbilstoši ieslodzītā veselības stāvoklim un saskaņā ar Ārstniecības likumuPacientu tiesību likumuApcietinājumā turēšanas kārtības likumuLatvijas Sodu izpildes kodeksu, kā arī saskaņā ar Ministru kabineta (MK) 2015. gada 2. jūnija noteikumu Nr. 276 “Apcietināto un notiesāto personu veselības aprūpes īstenošanas kārtība” un MK 2018. gada 28. augusta noteikumu Nr. 555 “Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība” prasībām.

Normatīvie akti neparedz, ka ieslodzītā veselības stāvokļa pasliktināšanās būtu iemesls personas atbrīvošanai no ieslodzījuma vai piemērotā soda termiņa samazināšanai.

Kā iepriekš norādījusi Ieslodzījuma vietu pārvalde, ja ieslodzītais nav apmierināts ar cietuma ārsta rīcību, viņš var rakstiski vērsties pārvaldē, adrese: Stabu iela 89, Rīga, LV-1009.

Piemēram, ar brīvības atņemšanu notiesāto veselības aprūpes organizācijas noteikumi paredzēti Latvijas Sodu izpildes kodeksa 78.pantā, savukārt notiesātā tiesības saņemt veselības aprūpes pakalpojumus ārpus brīvības atņemšanas iestādes īstenošanas kārtība – 78.4 pantā, bet kritēriji atļaujas saņemt veselības aprūpes pakalpojumus ārpus brīvības atņemšanas iestādes došanai un tās atteikuma apstrīdēšanas kārtība – 78.5 pantā.

Savukārt ar priekšnoteikumiem tam, lai ierosinātu notiesātā nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu no soda izciešanas, var iepazīties Latvijas Sodu izpildes kodeksa trīspadsmitajā “A” nodaļā “Ierosinājums atbrīvot notiesāto no soda izciešanas nosacīti pirms termiņa. Tās 79.pants paredz, ka notiesātais nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu no soda izciešanas, tai skaitā ar elektroniskās uzraudzības noteikšanu, var lūgt, ja viņš atbilst šā kodeksa 50.panta ceturtajā daļā minētajiem nosacījumiem, faktiski ir izcietis Krimināllikumā noteikto soda daļu un atbilst citiem Krimināllikumā un šajā kodeksā noteiktajiem kritērijiem.

Sīkāk ar nosacījumiem nosacītai pirmstermiņa atbrīvošanai no soda var iepazīties Krimināllikuma 61. pantā.

Vienlaikus norādām, ka Latvijas Sodu izpildes kodeksa 79.pants nosaka kārtību, kādā izvērtē iesniegumu par notiesātā nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu no soda izciešanas. Proti, ieslodzītajam ir jāraksta iesniegums brīvības atņemšanas iestādes priekšniekam ar lūgumu viņu atbrīvot no soda izciešanas nosacīti pirms termiņa, taču, ja tajā tiek konstatēts, ka notiesātais neatbilst kaut vai vienam no noteiktajiem nosacījumiem, iesniegums tiek nodots atpakaļ notiesātajam, norādot šā iesnieguma nevirzīšanas iemeslus.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 101 jautājumu. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas