Kāda no šā gada ir minimālā 2. grupas invaliditātes pensija, un kad to izmaksās

J
jautā:
09. janvārī, 2021
ARNOLDS

2017. gadā man tika piešķirta 2. grupas invaliditātes pensija 168 eiro apmērā. Vai šogad tā tiks paaugstināta [pārrēķināta], vai arī jaunās izmaiņas manu pensiju neskar?

A
atbild:
14. janvārī, 2021
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Sanita Letapura, Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Saskaņā ar tiesību normu izmaiņām 2. invaliditātes grupas pensijas apmērs no 2021. gada 1. janvāra nedrīkst būt mazāks par invaliditātes pensijas aprēķina bāzi 136 eiro (personām ar invaliditāti kopš bērnības – 163 eiro), kurai piemērots koeficients 1,4.

Tas nozīmē, ka no 2021. gada 1. janvāra minimālais 2. invaliditātes grupas pensijas apmērs ir 190,40 eiro (136 x 1,4), savukārt personām ar invaliditāti kopš bērnības – 228,20 eiro (163 x 1,4).

Jāņem vērā, ka par periodu no 2021. gada 1. janvāra līdz 2021. gada 30. aprīlim invaliditātes pensiju, kas nosakāma minimālās pensijas apmērā, izmaksās apmērā, kāds bija noteikts līdz 2020. gada 31. decembrim, un ne vēlāk kā līdz 2021. gada maijam tiks veikts pensijas pārrēķins, un starpību izmaksās vienlaikus ar 2021. gada maija pensiju. Tātad invaliditātes pensija jaunajā apmērā kontā būs vēlāk, arī nesamaksātā starpība.

Ja piešķirtās invaliditātes pensijas apmērs 2020. gada 31. decembrī indeksācijas vai veikto pārrēķinu rezultātā ir lielāks nekā no 2021. gada 1. janvāra noteiktais minimālais pensijas apmērs, tad pensijas apmērs nemainīsies.