E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 22159
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Nodokļi
2
2

Kā tiks aprēķinātas minimālās obligātās iemaksas MUN maksātājam

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
08. janvārī, 2021
Zanda

Pēc kādas formulas no 2021. gada 1. jūlija saimnieciskās darbības veicējam, kas ir mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) maksātājs un mikrouzņēmuma vienīgais īpašnieks un kas nestrādā citās darbavietās, tiks aprēķinātas obligātās VSAA iemaksas? Vai tās tiks rēķinātas no apgrozījuma vai no izmaksātās algas, vai no tiem 80%, kas pārskaitīti VSAA no MUN nodokļa? Vai tās tiks aprēķinātas tikai par ceturksni, vai tomēr gada beigās tiks veikts pārrēķins, kurā ņem vērā mikrouzņēmuma īpašnieka ienākumus par visu gadu kopā? Kādiem ir jābūt minimālajiem ienākumiem mikrouzņēmuma īpašniekam mēnesī, ceturksnī, gadā, lai nebūtu papildus jāpiemaksā obligātajai sociālajai iemaksai?

A
atbild:
26. februārī, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

No šī gada mikrouzņēmumu nodokļa likme apgrozījumam līdz 25 000 eiro gadā ir 25%; apgrozījuma daļai, kas pārsniedz 25 000 eiro gadā, – 40%. No fiziskās personas, saimnieciskās darbības veicēja valsts budžetā iemaksātā mikrouzņēmumu nodokļa 80% tiek attiecināti uz valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, 20% ir iedzīvotāju ienākuma nodoklis.

No 2021. gada 1. jūlija ar grozījumiem likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” ieviests minimālais valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) objekts – trīs minimālās algas ceturksnī. Tas attiecas arī uz mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāju, mikrouzņēmuma vienīgo īpašnieku, kas saskaņā ar šo likumu ir pašnodarbinātais.

Mikrouzņēmuma īpašnieks maksā MUN no apgrozījuma, iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā mikrouzņēmumu nodokļa ceturkšņa deklarāciju līdz ceturksnim sekojošā mēneša 15. datumam, norādot ceturkšņa apgrozījumu sadalījumā pa ceturkšņa mēnešiem un no tā aprēķināto mikrouzņēmumu nodokli.

Ja obligāto iemaksu objekts ir mazāks par minimālo obligāto iemaksu objektu (1500 eiro ceturksnī), tad no 2021. gada 1. jūlija līdz 2021. gada 31. decembrim MUN maksātājam ir pienākums veikt minimālās obligātās iemaksas 10% apmērā valsts pensiju apdrošināšanai no starpības līdz minimālajam obligāto iemaksu objektam (likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” pārejas noteikumu 82. punkts).

MUN maksā no apgrozījuma, un arī minimālo obligāto iemaksu aprēķināšanai ņems vērā deklarēto apgrozījumu. No tā secināms: lai nebūtu papildu jāmaksā obligātās iemaksas, pietiek, ja deklarētais apgrozījums ir 1500 eiro ceturksnī, jo tad minimālās iemaksas netiks aprēķinātas.

Pašnodarbinātajam, kurš vienlaikus nav darba ņēmējs, papildu minimālās iemaksas (līdz iemaksu objektam 1500 eiro ceturksnī) veikt nevajadzēs arī tad, ja Valsts ieņēmumu dienestam būs paziņota prognoze, ka viņa ienākums no saimnieciskās darbības nesasniegs 1500 eiro ceturksnī. Valsts ieņēmumu dienestam būs jāiesniedz apliecinājums par nākamā ceturkšņa plānotajiem ienākumiem līdz:

1) 2021. gada 15. jūlijam par 2021. gada trešo ceturksni;

2) 2021. gada 15. oktobrim par 2021. gada ceturto ceturksni.

VID apliecinājumu nodos Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai (VSAA), un tā, ņemot vērā pašnodarbinātā prognozes, obligātās iemaksas par konkrēto ceturksni neaprēķinās.

Tātad – minimālās obligātās iemaksas par ceturksni aprēķinās Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra un paziņos Valsts ieņēmumu dienestam. VID informāciju par aprēķinātajām iemaksām nosūtīs pašnodarbinātajam.

Pašnodarbinātais saņems paziņojumu arī par VSAA gadam aprēķinātajām minimālajām obligātajām iemaksām, gan par to pārmaksu, gan gadījumā, ja būtu jāpiemaksā.

Informācija par nodokļu likumu grozījumiem ir pieejama Valsts ieņēmumu dienesta apkopojumā Nodokļu izmaiņas 2021. Turpat ievietoti vairāku jau notikušu semināru videoieraksti, prezentācijas un atbildes uz jautājumiem.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU