Vai var atgūt pirmslaulības uzvārdu nešķiroties

J
jautā:
07. janvārī, 2021
Katrīna Teivāne-Korpa

Labdien! Vai ir iespējams mainīt uzvārdu uz pirmslaulības uzvārdu bez laulības šķiršanas? Dubultais uzvārds ļoti apgrūtina ikdienu. Vīra uzvārda daļa bieži tiek pierakstīta nepareizi.

A
atbild:
13. janvārī, 2021

Jums ir tiesības mainīt uzvārdu Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likumā noteiktajos gadījumos.

Likuma 2. pantā ir noteikti vārda un uzvārda maiņas iemesli, proti: “Vārdu vai uzvārdu (vārdu un uzvārdu) var mainīt persona, kura ir Latvijas pilsonis, nepilsonis vai kurai Latvijas Republikā piešķirts bezvalstnieka statuss, ja tā sasniegusi 15 gadu vecumu un ja pastāv kāds no šādiem iemesliem: 1) vārds vai uzvārds apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrībā.”

Atbilstoši Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likuma 5. un 7. pantam iesniegums par uzvārda maiņu dzimtsarakstu nodaļai ir jāiesniedz rakstveidā. Iesniegumam jāpievieno:

  • fotogrāfija (4,5 x 3,5 cm);
  • izraksts no dzimšanas reģistra par personas dzimšanu;
  • izraksts no laulību reģistra, ja persona ir laulībā.

Lēmums par atļauju mainīt vārdu vai uzvārdu (vārdu un uzvārdu) vai par atteikumu mainīt vārdu vai uzvārdu (vārdu un uzvārdu) personai tiek paziņots Administratīvā procesa likuma 64. pantā noteiktajā kārtībā (viena mēneša laikā).

Atbilstoši Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likuma 9. pantam valsts nodeva par vārda, uzvārda vai tautības ieraksta maiņu ir 71,14 eiro.

Lai saņemtu jaunu personu apliecinošo dokumentu, persona 30 dienu laikā pēc tam, kad stājies spēkā lēmums par atļauju mainīt vārdu vai uzvārdu, iesniedz šo lēmumu Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei.