TĒMA: Nodokļi

Saimnieciskās darbības ieņēmumi un izdevumi jānošķir no personīgajiem līdzekļiem

J
jautā:
16. decembrī, 2020
Daniels

Labdien! Vai es varu lietot vienu bankas kontu kā fiziska persona un individuālais komersants?

A
atbild:
28. decembrī, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

IK var izmantot savu privāto kontu vai atvērt jaunu norēķinu kontu.

Saimnieciskajā darbībā gūtie ieņēmumi un izdevumi gan skaidrā, gan bezskaidrā naudā, kā arī skaidrās naudas atlikumi kasē un bezskaidrās naudas atlikumi kredītiestāžu (banku) kontos jānošķir no personīgajiem līdzekļiem.

Ministru kabineta 2007. gada 20. marta noteikumos Nr. 188 “Kārtība, kādā individuālie komersanti, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības, citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā” noteikts: persona saimnieciskās darbības ieņēmumus un ar to gūšanu saistītos izdevumus reģistrē (ieraksta) saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā.

Šo noteikumus 9. punktā paredzēts: personas skaidrās naudas atlikums kasē un bezskaidrās naudas atlikums kredītiestāžu (banku) kontos, kā arī saņemtās un izsniegtās naudas summas, kuras norāda žurnālā, ir nošķirtas no personiskajām vajadzībām izlietojamām naudas summām. Ja kredītiestādes (bankas) kontu izmanto ne tikai norēķiniem saimniecisko darījumu nodrošināšanai, žurnālā norāda visas šajā kontā saņemtās un no tā izsniegtās naudas summas. Naudas summas, kas gūtas ārpus saimnieciskās darbības un izlietotas personiskajām vajadzībām, ja tās ir nošķirtas no saimnieciskajā darbībā iegūtajām un izlietotajām naudas summām, žurnālā neieraksta.

Lai nodrošinātu, ka naudas summas, kas gūtas ārpus saimnieciskās darbības un izlietotas personiskajām vajadzībām, ir nošķirtas no saimnieciskajā darbībā iegūtajām un izlietotajām naudas summām, ieteicams saimniecisko darījumu naudas plūsmas izsekojamībai nošķirt un izmantot atsevišķu bankas kontu, kurā tiek veikti tikai ar saimniecisko darbību saistīti darījumi.