TĒMA: Nodokļi

Kādi nodokļi jāmaksā pašnodarbinātajam

J
jautā:
11. novembrī, 2020
Signe

Cilvēkam ir pašnodarbinātā statuss. Jau trīs nedēļas pēc kārtas viņš gūst ienākumus 600 eiro nedēļā. Nauda tiek skaitīta uz kontu. Kādi nodokļi viņam ir jāmaksā! Un kā to izdarīt?

A
atbild:
16. novembrī, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Sākot savu biznesu, un arī saimnieciskā darbība pašnodarbinātības veidā tāda ir, ir jāievēro grāmatvedības un nodokļu tiesību aktu prasības. Informācija un metodiskie materiāli saimnieciskās darbības veicējiem ar paskaidrojumiem un piemēriem par nodokļiem un grāmatvedības jautājumiem ir pieejami Valsts ieņēmumu dienesta mājalapā.

Pamatinformācija par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (ja ir ienākumi, veic reizi ceturksnī).

Ja pašnodarbinātā ienākumi no saimnieciskās darbības mēnesī sasniedz vai pārsniedz minimālās algas apmēru (430 eiro), tad  par šo mēnesi veic obligātās iemaksas no summas, kas nav mazāka par minimālo algu (430 eiro) vai no brīvi izvēlētas lielākas summas (obligāto iemaksu objekts).

Obligāto iemaksu apmēru aprēķina: iemaksu objekts x pašnodarbinātā obligāto iemaksu likme (vispārējā gadījumā 32,15%).

Papildus veic iemaksas pensiju apdrošināšanai 5% apmērā no mēneša faktisko ienākumu un obligāto iemaksu objekta starpības.

Ja ienākumi mēnesī nesasniedz minimālās algas apmēru (430 eiro), par šo mēnesi veic tikai iemaksas pensiju apdrošināšanai 5% apmērā no faktiskajiem saimnieciskās darbības ienākumiem.

Ja ienākumi gadā nesasniedz 50 eiro, obligātās iemaksas (arī iemaksas 5% apmērā pensiju apdrošināšanai) neveic.

Obligātās iemaksas un iemaksas pensiju apdrošināšanai veic reizi ceturksnī līdz ceturksnim sekojošā mēneša 15. datumam.

Iedzīvotāju ienākuma nodoklis (aprēķina rezumējošā kārtībā, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju nākamajā gadā no 1. marta līdz 1. jūnijam). Ienākumu no saimnieciskās darbības nosaka kā ieņēmumu un ar to gūšanu saistīto izdevumu starpību.

Pašnodarbinātajam var būt jāmaksā arī citi nodokļi, tas atkarīgs no saimnieciskās darbības jomas.

No nākamā gada 1. janvāra mainās nodokļu samaksāšanas kārtība, jo būs viens vienotais konts, kurā jāieskata jebkura nodokļa maksājums. Tāpēc ir jāseko VID informācijai par to. Pašnodarbinātais deklarācijas un ziņojumus iesniedz elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS), no kuras var arī veikt nodokļu maksājumus.