TĒMA: Mājoklis

Apsaimniekošanas maksa un tukšs dzīvoklis

J
jautā:
02. novembrī, 2020
Evija

Labdien! Mana māja izveidoja dzīvokļu īpašnieku biedrību. Katrs dzīvokļa īpašnieks ar biedrību slēdz līgumu par apsaimniekošanas maksu. Viens dzīvoklis ir bez īpašnieka un nav apdzīvots. Iepriekšējais īpašnieks nomira, un mantinieki nav pieteikušies jau vairākus gadus. Vai biedrībai, kas apsaimnieko savu māju, ir jāuzkrāj parāds par tukša dzīvokļa apsaimniekošanu? (Līgumu nav iespējas noslēgt, jo nav ar ko). Kā biedrība vai cita fiziska persona var iegūt šo dzīvokli savā īpašumā? Paldies!

A
atbild:
04. novembrī, 2020
Latvijas Zvērinātu notāru padome
Vitālijs Bogdāns, zvērināts notārs

Biedrība kā kreditors var vērsties pie zvērināta notāra pēc mirušā īpašnieka pēdējās deklarētās dzīvesvietas un uzsākt mantojuma lietu, kuras izskatīšanas laikā tiks atrasts mantinieks vai manta tiks atzīta par bezmantinieka mantu (piekrītošu valstij). Vēlams to darīt nekavējoties, lai parāda apmērs būtu iespējami mazs. Bezmantinieka mantas gadījumā ieinteresētā persona varēs izpirkt dzīvokli tiesu izpildītāja izsolē vai no Latvijas valsts kārtībā, kādā notiek valsts nekustamo īpašumu pārdošana (izsolē).