Paraksta apliecināšanas kārtība

J
jautā:
16. novembrī, 2023
Elīna

Kā lai Latvijas pilsonis atrisina sev svarīgus jautājumus, ja valsts likumdošana ir vērsta uz pieeju “mēs tā nedarām”? Anglosakšu zemēs dažnedažādi pieteikumi, veidlapas un iesniegumi pieprasa liecinieka parakstu uz attiecīgās fiziskās papīra loksnes. Mēs, piemēram, nevaram iesniegt laulības reģistrācijas pieteikumu Austrālijai, jo te nav Austrālijas vēstniecības un Latvijas notāri atsakās apliecināt parakstu pēc tās zemes prasībām, kādas ir norādītas iesniegumā. Paraksta apliecinājums uz dokumenta (nevis piešūts) ir normāla prasība šādās zemēs. Pases foto un parakstus var apliecināt arī vidusskolas skolotājs, bet notāri iecirtīgi liek šķēršļus elementāru formalitāšu nokārtošanai. Vai tiešām tam ir pamats?

A
atbild:
27. novembrī, 2023
Latvijas Notariāts
Dita Reliņa, Zvērinātu notāru padomes Juridiskās nodaļas vadītāja

Latvijas notārs, kā ikvienas citas valsts notārs, darbojas atbilstoši savas valsts normatīvajam regulējumam. Notariāta likums paredz noteikumus par to, kādas ir prasības, apliecinot personas paraksta īstumu, tostarp to, ka uz dokumenta rakstāms pilns apliecinājuma teksts, kādu likums paredz. Diemžēl tas nav iespējams, aizpildot veidlapu. Tātad Latvijas notārs var apliecināt personas paraksta īstumu atbilstoši Latvijas normatīvajam regulējumam.

Ja valstī, kurā dokuments iesniedzams, ir citas prasības, tad tiek veikta pielīdzināšanas procedūra.