Vai var atteikties no galvotāja statusa

J
jautā:
15. oktobrī, 2020
Gatis

Labdien! Pašreiz norit šķiršanās process. Savulaik ņēmām ar laulāto kopīgu hipotekāro kredītu īpašuma iegādei. Otra puse ir ņēmējs, savukārt es – galvotājs. Par īpašumu vai jebkādu citu mantisku lietu strīdu nav, taču nevēlos vairs būt galvotājs šim kredītam. Vai tiešām nepastāv iespēja atteikties būt galvotājam? Banka atbild, ka par to var lemt tikai kredīta ņēmējs. Jau iepriekš pateicos par atbildi.

A
atbild:
20. oktobrī, 2020

Saskaņā ar Civillikuma ceturtās daļas “Saistību tiesības” 1692. pantu galvojums ir ar līgumu uzņemts pienākums atbildēt kreditoram par trešās personas parādu, neatsvabinot tomēr pēdējo no viņas parāda. Tādējādi galvojums ir līgumiska saistība. Kā to pamatoti norādījusi kredītiestāde, jautājums par galvojuma līguma izbeigšanu (un/vai galvinieka aizstāšanu ar citu) izlemjams attiecībās starp kreditoru (parādnieku) un kredītiestādi (banku). Vienpusēja atkāpšanās no galvojuma līguma nebūs iespējama (Civillikuma 1587. panta izpratnē).