E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 21166
Lasīšanai: 3 minūtes

Oriģinālforma latīņalfabētiskajā transliterācijā jāapliecina dokumentāri

J
jautā:
14. septembrī, 2020
Jeļena Stupaka

Labdien! Vai Tieslietu ministrijas atteikums reģistrēt manu dubultuzvārdu, neuzrādot oriģinālformu, ir likumīgs? Mans oriģināluzvārds ir Stupaka. Es vēlos pievienot savam uzvārdam vīra uzvārdu Fisher. Es saprotu, ka uzvārds tiks atveidots latviešu valodā un galvenajā pases lappusē uzvārds būs Stupaka-Fišere. Taču Tieslietu ministrija atsakās norādīt uzvārda oriģinālformu pases trešajā lappusē, argumentējot savu rīcību ar to, ka “uzvārdam Stupaka nav citas oriģinālformas”. Es nesaprotu, kurš MK noteikumu Nr. 114 pants dod Tieslietu ministrijai tiesības man atteikt. Tieslietu ministrija piedāvā vai nu reģistrēt dubultuzvārdu, nenorādot oriģinālformu, vai nu atteikties no dubultuzvārda un pilnībā pāriet uz vīra uzvārdu. Mani neapmierina neviens viņu piedāvātais variants. Izlasīju rakstu jūsu portālā, kas atbilst manai tēmai, bet tas neiekļauj manu gadījumu. Iepriekš pateicos par palīdzību!

A
atbild:
29. decembrī, 2020
Linda Ņikona
LV portāls

Tiesisko pamatu personvārdu rakstībai un lietošanai latviešu valodā noteic Valsts valodas likums un Ministru kabineta Nr. 114 “Noteikumi par personvārdu rakstību un lietošanu latviešu valodā, kā arī to identifikāciju” (turpmāk – noteikumi).

Atbilstoši Valsts valodas likuma 19. panta otrajai daļai personas pasē vai dzimšanas apliecībā papildus personas vārdam un uzvārdam, kas atveidots atbilstoši spēkā esošajām latviešu valodas normām, norādāma šīs personas dzimtas uzvārda vēsturiskā forma vai citas valodas personvārda oriģinālforma latīņalfabētiskajā transliterācijā, ja persona to vēlas un var to apliecināt dokumentāri.

Savukārt tiesisko pamatu uzvārda maiņai noteic Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likums. Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likuma 2. panta pirmās daļas 3. punkts paredz, ka uzvārdu var mainīt, ja persona vēlas iegūt vai pievienot savam uzvārdam laulātā uzvārdu.

Ja persona vēlas iegūt dubultuzvārdu, t.i., pievienot savam uzvārdam laulātā uzvārdu, to uzskata par vienu uzvārdu saskaņā ar noteikumu 134. punktu.

Tā kā personas uzvārdam pirms laulības noslēgšanas nav norādīta personvārda oriģinālforma latīņalfabētiskajā transliterācijā, šādi veidotu dubultuzvārdu (uzvārdam, kam nav latīņalfabētiskā transliterācija, pievienojot uzvārdu, kam ir latīņalfabētiskā transliterācija) iespējams norādīt tikai latviešu valodā bez oriģinālformas latīņalfabētiskajā transliterācijā.

Tādējādi tik tiešām jums ir trīs varianti, kā rīkoties tālāk:

  • palikt savā uzvārdā, kam nav latīņalfabētiskās transliterācijas;
  • reģistrēt dubultuzvārdu, nenorādot oriģinālformu latīņalfabētiskajā transliterācijā;
  • pilnībā pāriet vīra uzvārdā, norādot oriģinālformu latīņalfabētiskā transliterācijā.
Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 165 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU