E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 20892
Lasīšanai: 4 minūtes
4
4

Darba attiecību izbeigšana darbinieka uzvedības dēļ

J
jautā:
12. augustā, 2020
Ilva

Labdien! Kā pareizi rīkoties šajā situācijā: darbinieks bez brīdinājuma nedēļu neierodas darbā. Iepriekš periodiski arī tas tā ir bijis, bet, cik saprotams, neviens to rakstiski nav fiksējis. Par pēdējo kavēto nedēļu ir sastādīti akti, kuros konstatēts, ka darbinieks, nepaziņojot prombūtnes iemeslus, nav ieradies darbā. Darbinieks ir izdomājis beidzot atkal ierasties darbā. Nekādus attaisnojošus dokumentus nav spējīgs iesniegt. Ir iepazinies ar aktiem un apliecinājis tos ar parakstu. Gaidām no viņa rakstiskus paskaidrojumus, ja nebūs: taisīsim aktu par to, ka atteicies sniegt paskaidrojumus. Kāds var būt rezultāts šim visam? Darba devējs ir gatavs dot vēl vienu iespēju darbiniekam laboties un ievērot darba kārtības noteikumus un darba līguma nosacījumus. Bet vai darba devējs rakstiskā brīdinājuma formā ir tiesīgs informēt darbinieku, ka nākotnē šādu neattaisnotu kavējumu dēļ var tikt atbrīvots no darba, pamatojoties uz Darba likuma 101. panta 1. punktu? Šāda neskaidrība par to, vai darbinieks ieradīsies darbā vai ne, darba devējam rada būtiskus sarežģījumus darba plānošanā un rezultātu sasniegšanā.

A
atbild:
21. augustā, 2020
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darbinieka uzvedība ir viens no darba devēja uzteikuma izteikšanas likumīgiem pamatojumiem. Atbilstoši Darba likuma 101. panta pirmās daļas 1. punktam darbinieka neierašanās darbā bez attaisnota iemesla ir būtisks darba līguma un uzņēmumā noteiktās iekšējās kārtības pārkāpums.  

Jāpiebilst, ka likumā nav noteikts darba devēja pienākums par minēto pārkāpumu disciplināri sodīt darbinieku vai izteikt brīdinājumu. Tāpat arī nav noteikts konkrēts pārkāpumu skaits, par kuru darbiniekam var uzteikt darba līgumu, pamatojoties uz minēto pantu. Fiksēts darbā neierašanās fakts ir pamatojums darba attiecību izbeigšanai.

Darba likuma 90. pantā ir noteikti darbinieka disciplinārsoda veidi darba kārtības vai darba līguma pārkāpuma gadījumos – piezīme un rājiens:

  1. Par noteiktās darba kārtības vai darba līguma pārkāpšanu darba devējs darbiniekam var izteikt rakstveida piezīmi vai rājienu, minot tos apstākļus, kas norāda uz pārkāpuma izdarīšanu.
  2. Pirms piezīmes vai rājiena izteikšanas darba devējs rakstveidā iepazīstina darbinieku ar viņa izdarītā pārkāpuma būtību un pēc tam pieprasa no viņa rakstveida paskaidrojumu par izdarīto pārkāpumu.
  3. Piezīmi vai rājienu izsaka ne vēlāk kā viena mēneša laikā no pārkāpuma atklāšanas dienas, neieskaitot darbinieka pārejošas darbnespējas laiku, kā arī laiku, kad darbinieks ir atvaļinājumā vai neveic darbu citu attaisnojošu iemeslu dēļ, bet ne vēlāk kā 12 mēnešu laikā no pārkāpuma izdarīšanas dienas. Par katru pārkāpumu var izteikt tikai vienu piezīmi vai rājienu. Darba devējam ir pienākums izsniegt darbiniekam rakstveida rīkojumu, ar kuru darbiniekam ir izteikta piezīme vai rājiens.
  4. Darbiniekam ir tiesības prasīt piezīmes vai rājiena atcelšanu mēneša laikā no piezīmes vai rājiena izteikšanas dienas šā likuma 94. pantā noteiktajā kārtībā.
  5. Ja gada laikā no piezīmes vai rājiena izteikšanas dienas darbiniekam nav izteikta jauna piezīme vai rājiens, viņš uzskatāms par disciplināri nesodītu.

Jāņem vērā, ka pirms uzteikuma darba devējam ir pienākums pieprasīt no darbinieka rakstveida paskaidrojumu. Paskaidrojuma sniegšana rakstveidā ir darbinieka iespēja pamatot savu rīcību, bet tā nav obligāta – darbinieks var paskaidrojumu rakstveidā nesniegt.

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU