TĒMA: Pensijas

Vai atrašanās ieslodzījumā tiek pielīdzināta darba periodam

J
jautā:
08. augustā, 2020
Aivars

Vai ir iespējams kaut ko mainīt šajā situācijā? PSRS laikos, konkrēti 1980. gada decembrī, mani kļūdaini apcietināja. 1981. gada martā tiku atbrīvots bez īpašiem paskaidrojumiem. Apmēram pēc gada lieta, kuras dēļ mani apcietināja, tika iztiesāta. Rezultātā reāli notiesāja vainīgos, mani izsaucot kā liecinieku, kur man gan nebija ko liecināt. Tā tas arī palika. Jautājums – kā man rīkoties, lai pirmstiesas izolatorā pavadīto laiku (apmēram trīs mēnešus) pieskaitītu pie darba stāža? Pirms apcietināšanas es strādāju. Esmu vecuma pensionārs. Pensionējos 2019. gada septembrī. Apkopojot informāciju par reģistrēto darba stāžu, tika ņemti vērā PSRS laikos nostrādātie pilnie gadi un reāli veiktās sociālās iemaksas pēc 1996. gada 1. janvāra. Šīs normas dēļ netika ieskaitīti PSRS laikos nostrādātie deviņarpus mēneši. Lai sanāktu vēl viens pilns gads, pietrūka divarpus mēnešu.

A
atbild:
20. augustā, 2020
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Baiba Felsberga, Pensiju metodiskās vadības daļas vadītāja

Apdrošināšanas stāžā tiek ieskaitīti darba un tam pielīdzinātie periodi līdz 1990. gada 31. decembrim, ko persona pierāda ar dokumentiem tiesību normās noteiktajā kārtībā. Arī darba periods ieslodzījumā var tikt ieskaitīts apdrošināšanas stāžā, ja to pierāda ar dokumentiem. Savukārt atrašanās laiks ieslodzījumā netiek pielīdzināts darba periodam, līdz ar to tas neveido apdrošināšanas stāžu. Izņēmums ir personas, kuras ir atzītas par politiski represētajām.