Izdevumus par jumta uzturēšanu vai remontu sedz kopīpašnieki

J
jautā:
12. martā, 2013
Inese

Labdien! Kā rīkoties situācijā, ja dzīvojam divstāvu dzīvokļu mājas pirmajā stāvā un otrā stāva kaimiņš periodiski nopludina mūsu griestus, kā arī nelabo jumta stāvokli, kurš skaitās viņa terase, bet mūsu dzīvojamās telpas griesti un šo darbību rezultātā arī šie griesti ir sabojājušies. Vai jumts skaitās kopīpašums? Vai izdevumus par tā uzturēšanu dala uz pusēm? Paldies jau iepriekš.

A
atbild:
14. martā, 2013
Rīgas dome
Juris Bautra, Mājokļu un vides departamenta juriskonsults

Civillikuma 1779.pantā ir noteikts: „Katram ir pienākums atlīdzināt zaudējumus, ko viņš ar savu darbību vai bezdarbību nodarījis”. Tas nozīmē, ka, ja kaimiņš periodiski nopludina griestus, nodarot Jums zaudējumus, viņam ir pienākums tos atlīdzināt.

Dzīvojamās mājas jumts ir dzīvokļu īpašnieku kopīpašums
, tas ir noteikts Dzīvokļa īpašuma likuma 4.panta pirmās daļas 1.punktā. Tādēļ visus izdevumus par tā uzturēšanu vai remontu sedz kopīpašnieki.

Šī paša likuma 3.panta trešajā daļā ir noteikts, ka balkons, lodžija vai terase ir dzīvokļa īpašuma sastāvdaļa. Tas nozīmē, ka pienākums to uzturēt un remontēt ir šī dzīvokļa īpašniekam.