E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 20595
Lasīšanai: 4 minūtes

Tiesu izpildītājs parādnieku bez iztikas līdzekļiem neatstāj

J
jautā:
08. jūlijā, 2020
Jelena Koblenca

Man tāda situācija. Šodien uz pasta kontu atnāca kompensācija no darba par neizmantoto atvaļinājumu: 463 eiro. Kad es atnācu noņemt naudu no konta, man pateica, ka tur naudas vairs nav. Man nebija atnācis nekāds brīdinājums vai aicinājums ierasties pie tiesu izpildītāja. Vai tiesu izpildītājs mani var atstāt bez naudas minimuma ar diviem nepilngadīgiem bērniem? Man nav, ar ko pabarot bērnus un par ko nopirkt pamperus.

A
atbild:
20. jūlijā, 2020

Nezinot visus lietas faktiskos apstākļus, var sniegt vispārīgu atbildi.

Tiesu izpildītājs acīmredzot ir bloķējis jūsu bankas kontu, jo jūs savlaicīgi neesat nokārtojusi savas parādu saistības.

Situācijai, ka jūs tiekat atstāta vispār bez nekādiem iztikas līdzekļiem, nevajadzētu veidoties.

Tiesu izpildītājs bankas kontu apķīlā saskaņā ar Civilprocesa likuma 599.1 panta normām: (1) Vēršot piedziņu uz parādnieka naudas līdzekļiem kredītiestādē vai pie cita maksājumu pakalpojumu sniedzēja, tiesu izpildītājs sagatavo un nosūta kredītiestādei vai citam maksājumu pakalpojumu sniedzējam rīkojumu par naudas līdzekļu apķīlāšanu rīkojumā norādītajā apmērā. Rīkojumu saskaņā ar kontu reģistra ziņām par parādnieka atvērtajiem kontiem nosūta attiecīgajai kredītiestādei vai maksājumu pakalpojumu sniedzējam.

(2) Šā panta pirmajā daļā minētajā rīkojumā tiesu izpildītājs attiecībā uz parādnieku – fizisko personu – vienai no kredītiestādēm vai maksājumu pakalpojumu sniedzējiem norāda šā likuma 1. pielikuma 3. punktā noteikto ierobežojumu.

Respektīvi, apķīlājot jūsu bankas kontu, jums kontā mēneša ietvaros tiek saglabāti naudas līdzekļi minimālās algas (430 eiro) vai puses no minimālās algas apmērā, atkarībā no parāda veida. Šo summu jūs ar pasi vai ID karti varat izņemt bankas filiālē skaidrā naudā.

Parādnieka pienākumi un tiesības ir noteiktas Civilprocesa likuma 552. pantā: (1) Parādnieks pēc uzaicinājuma ierodas pie tiesu izpildītāja un sniedz paskaidrojumus par savu mantisko stāvokli un darbavietu, vienlaikus informējot par summām, uz kurām nevar vērst piedziņu (596. pants).

(2) Parādnieks paziņo tiesu izpildītājam par darbavietas vai deklarētās dzīvesvietas, deklarācijā norādītās papildu adreses vai dzīvesvietas maiņu nolēmuma izpildes laikā, kā arī par papildu ienākumu avotiem.

(3) Ja parādnieks pēc uzaicinājuma neierodas pie tiesu izpildītāja, atsakās dot paskaidrojumus vai nesniedz likumā noteiktās ziņas, tiesu izpildītājs var griezties tiesā, lai tā izlemtu jautājumu par šīs personas atbildību. Tiesa var pieņemt lēmumu par parādnieka atvešanu piespiedu kārtā, kā arī uzlikt viņam naudas sodu: fiziskajai personai līdz 80 eiro, bet amatpersonai – līdz 360 eiro. Par tiesas lēmumu var iesniegt blakussūdzību.

(4) Ja tiek konstatēts, ka parādnieks sniedzis nepatiesas ziņas, tiesu izpildītājs nosūta iesniegumu prokuroram.

Vienlaicīgi ar lietas reģistrēšanu tiesu izpildītājs parādniekam vienmēr nosūta paziņojumu ar informāciju par tiesas nolēmumu, kas ir iesniegts izpildei un parādsaistību apmēru, kā arī aicina parādnieku noteiktā termiņā to parādu nokārtot. Šis paziņojums vienmēr tiek nosūtīts ierakstītā pasta sūtījumā uz parādnieka deklarēto dzīvesvietas adresi. Līdz ar to nevarētu būt veidojusies situācija, ka tiesu izpildītājs jūs par nolēmuma piespiedu izpildes uzsākšanu nav informējis.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 16 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU