TĒMA: Ģimene

Ja nav līdzekļu, ar kuriem segt laulības šķiršanas izmaksas

J
jautā:
05. jūlijā, 2020
VALDIS

Labdien! Kā šķirt laulību, ja kungs vēlas šķirties, bet pilnībā nav ienākumu, par ko samaksāt valsts nodevu, un sieva ir otra grupas invalīde? Kā man to labāk izdarīt?

A
atbild:
07. janvārī, 2021

Atbilstoši Civillikuma 69. pantam laulību var šķirt vai nu tiesa, vai notārs.

Pie zvērināta notāra laulību var šķirt, ja abi laulātie vienojas par laulības šķiršanu, proti, arī par mantas sadali.

Laulības šķiršana pie notāra ir ātrāka un lētāka, tā izmaksā ap 100 eiro.

Saskaņā ar MK noteikumiem Nr. 737 “Noteikumi par zvērinātu notāru atlīdzības taksēm un to noteikšanas kārtību” to veido 71,14 eiro liela atlīdzības takse par laulības šķiršanas lietas vešanu (atbilstoši MK noteikumu 54. punktam) un pievienotās vērtības nodokļa summa atbilstoši Pievienotās vērtības nodokļa likumā noteiktajam apmēram. Zvērinātu notāru saraksts un tālruņu numuri ir atrodami Zvērinātu notāru padomes mājaslapā.

Citādi, ja laulātie nevar vienoties, laulību šķir tiesa. Turklāt tiesa atbilstoši Civillikuma 70. pantam laulību šķir, pamatojoties uz viena laulātā pieteikumu.

Atbilstoši Civillikuma 43. panta 17. punkta ceturtajai daļai tiesa vai tiesnesis, ievērojot fiziskās personas mantisko stāvokli, pilnīgi vai daļēji atbrīvo to no tiesas izdevumu samaksas valsts ienākumos, kā arī atliek valsts ienākumos piespriesto tiesas izdevumu samaksu vai sadala to termiņos.

Prasības pieteikums par laulības šķiršanu jāsagatavo brīvā formā saskaņā ar Civilprocesa likuma 128. un 235.1 pantu.