Lai izbūvētu ceļu, nepieciešams projekts un būvatļauja

J
jautā:
02. jūnijā, 2020
Valdis

Man pieder zemesgabals, kuram nebija piebraucamā ceļa. Pašvaldība ar mani noslēdza līgumu par ceļa servitūta nodibināšanu uz pašvaldības zemes, un tas arī tika nodibināts saskaņā ar tiesas nolēmumu. Man par saviem līdzekļiem jāveic ceļa izbūve. Kam ceļš jāiezīmē dabā? Pašlaik tas ir tikai kartē (plānā). Vai es šo servitūtu varu jau sākt izmantot braukšanai ar automašīnu pirms ceļa izbūves?

A
atbild:
03. jūnijā, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jānis Muižnieks, zvērināts advokāts

Saskaņā ar Būvniecības likuma 1. pantu ceļa izbūve ir klasificējama kā būve un būvdarbi. Prasības valsts, pašvaldību, uzņēmumu un māju autoceļu tīklā veicamajiem darbiem un prasības autoceļu būvprojektēšanas sagatavošanai, autoceļu būvprojektēšanai, būvdarbiem un autoceļu pieņemšanai ekspluatācijā nosaka 2014. gada 14. oktobra Ministru kabineta noteikumi Nr. 633 “Autoceļu un ielu būvnoteikumi”. Ceļa izbūvei, kā to paredz normatīvais regulējums, ir nepieciešams projekts un būvatļauja.

Būvatļauju būvdarbiem uz pašvaldību, uzņēmumu vai māju autoceļiem izsniedz attiecīgās pašvaldības būvvalde, pamatojoties uz izstrādāto un saskaņoto projektu.

Tiesiski ceļu drīkst lietot pēc būvdarbu pabeigšanas un tā pieņemšanas ekspluatācijā.