TĒMA: Nodokļi

Saimnieciskās darbības veicēja izvēle – mikrouzņēmumu nodoklis vai IIN

J
jautā:
15. aprīlī, 2020
Ilja

Labdien! Man ir jautājums par iespēju apvienot mikrouzņēmumu nodokli ar pašnodarbināto personu nodokli. Cilvēks mēnesī saņem 720 EUR kā mikrouzņēmums un 430 EUR kā pašnodarbinātais. Kopumā viņam būs jāmaksā 15% nodoklis no 720 EUR un 5% nodoklis no 430 EUR, tātad kopējais nodoklis no visas summas (1150 EUR) būs aptuveni 11,4%. Vai ir iespējams iepriekš pieminētais scenārijs?

A
atbild:
20. aprīlī, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Fiziska persona, reģistrējot saimniecisko darbību, kā pašnodarbinātais var maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) un veikt valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.

Fiziska persona, reģistrējot saimniecisko darbību, var arī izvēlēties maksāt mikrouzņēmumu nodokli.

Mikrouzņēmums, kas ir izvēlējies maksāt mikrouzņēmumu nodokli, vienlaikus par ienākumiem no saimnieciskās darbības nevar maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli. Minētais nav attiecināms uz mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju, kas saimnieciskās darbības ienākumu (piemēram, izīrē nekustamo īpašumu) nosaka saskaņā ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11. panta divpadsmito daļu. (Šī likuma norma paredz iespēju maksāt tikai 10% ienākuma nodokli.)

Tātad – Jūsu izdomātais un aprēķinātais scenārijs nav iespējams.