Labdien! Ja mani aptur ceļu policija un nav ne apskates, ne apdrošināšanas, vai policija liks abus sodus un skaitīs soda punktus kopā vai liks vienu sodu ar lielāko naudas un soda punktu apmēru?
Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (LAPK) 149.24 panta pirmā daļa par tāda transportlīdzekļa izmantošanu ceļu satiksmē, kuram noteiktajā termiņā nav veikta valsts tehniskā apskate, paredz naudas soda uzlikšanu transportlīdzekļa vadītājam no 55 līdz 120 eiro.
Minētā panta otrā daļa noteic, ka par tāda transportlīdzekļa izmantošanu ceļu satiksmē, attiecībā uz kuru nav izdarīta tā īpašnieka civiltiesiskās atbildības obligātā apdrošināšana, uzliek naudas sodu mopēda vadītājam: no 30 līdz 55 eiro, bet cita transportlīdzekļa vadītājam – no 85 līdz 120 eiro.
Atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr. 551 “Pārkāpumu uzskaites punktu sistēmas piemērošanas noteikumi” 1. pielikumam par tāda transportlīdzekļa izmantošanu ceļu satiksmē, kuram noteiktajā termiņā nav veikta valsts tehniskā apskate, piemērojamais pārkāpumu uzskaites punktu skaits ir 2, un par tāda transportlīdzekļa izmantošanu ceļu satiksmē, attiecībā uz kuru nav izdarīta tā īpašnieka civiltiesiskās atbildības obligātā apdrošināšana, piemērojamais pārkāpumu uzskaites punktu skaits arī ir 2.
Vienlaikus LAPK 35. panta otrā daļa šobrīd vēl paredz: ja persona ir izdarījusi vairākus administratīvos pārkāpumus, kas konstatēti vienlaicīgi, un tos izskata viena un tā pati institūcija (amatpersona), administratīvais sods tiek uzlikts tās sankcijas ietvaros, kura ir paredzēta par smagāko pārkāpumu.
Ja jūs apturēs Valsts policija, pārkāpumi, proti, izmantojot transportlīdzekli, kuram laikus nav veikta tehniskā apskate un attiecībā uz kuru nav izdarīta tā īpašnieka civiltiesiskās atbildības obligātā apdrošināšana, tiks konstatēti vienlaicīgi un tos abus izskatīs viena un tā pati institūcija (Valsts policija), līdz ar to policija piemēros bargāko sodu. Šajā gadījumā tas būtu naudas sods no 85 līdz 120 eiro un piemērojamais pārkāpumu uzskaites punktu skaits būtu 2.
Vienlaikus vēršam uzmanību, ka, izdarot tādus pašus pārkāpumus, pēc 2020. gada 1. jūlija, kad spēkā stāsies Administratīvās atbildības likums (AAL), bet LAPK zaudēs spēku, administratīvais sods tiks piemērots par katru pārkāpumu atsevišķi. Proti, AAL 22. pants turpmāk noteiks, ka gadījumos, kad viena persona būs izdarījusi divus vai vairākus administratīvos pārkāpumus, administratīvo sodu piemēros par katru pārkāpumu atsevišķi.
Kad stāsies spēkā AAL, administratīvo pārkāpumu tiesībās darbosies princips: viens pārkāpums – viens sods. Tas attieksies arī uz gadījumiem, kad ar vienu un to pašu darbību tiks izdarīti vairāki administratīvie pārkāpumi.
Piemērs:
B kategorijas transportlīdzekļa vadītājs pārsniedz noteikto maksimālo braukšanas ātrumu par 15 km/h, braukšanas laikā lieto mobilo telefonu, nelieto drošības jostu, un pēc alkohola koncentrācijas pārbaudes izelpā papildus vēl tiek konstatētas 0,6 promiles. Sods tiks piemērots nevis par bargāko pārkāpumu, bet gan par katru pārkāpumu atsevišķi[1], proti:
[1] Administratīvo pārkāpumu tiesības: Administratīvās atbildības likuma skaidrojumi / Aut. kol. I. Andruškina, S. Armagana, M. Badovskis, G. Bērziņš u. c. Rīga: Tiesu namu aģentūra, 2020, 138.–139. lpp.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 250 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!