E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 19842
Lasīšanai: 5 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Princips – viens administratīvais pārkāpums, viens sods – stāsies spēkā 2020. gada 1. jūlijā

J
jautā:
13. aprīlī, 2020
Jānis

Labdien! Ja mani aptur ceļu policija un nav ne apskates, ne apdrošināšanas, vai policija liks abus sodus un skaitīs soda punktus kopā vai liks vienu sodu ar lielāko naudas un soda punktu apmēru?

A
atbild:
07. maijā, 2020
Linda Ņikona
LV portāls

Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (LAPK) 149.24 panta pirmā daļa par tāda transportlīdzekļa izmantošanu ceļu satiksmē, kuram noteiktajā termiņā nav veikta valsts tehniskā apskate, paredz naudas soda uzlikšanu transportlīdzekļa vadītājam no 55 līdz 120 eiro.

Minētā panta otrā daļa noteic, ka par tāda transportlīdzekļa izmantošanu ceļu satiksmē, attiecībā uz kuru nav izdarīta tā īpašnieka civiltiesiskās atbildības obligātā apdrošināšana, uzliek naudas sodu mopēda vadītājam: no 30 līdz 55 eiro, bet cita transportlīdzekļa vadītājam – no 85 līdz 120 eiro.

Atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr. 551 “Pārkāpumu uzskaites punktu sistēmas piemērošanas noteikumi” 1. pielikumam par tāda transportlīdzekļa izmantošanu ceļu satiksmē, kuram noteiktajā termiņā nav veikta valsts tehniskā apskate, piemērojamais pārkāpumu uzskaites punktu skaits ir 2, un par tāda transportlīdzekļa izmantošanu ceļu satiksmē, attiecībā uz kuru nav izdarīta tā īpašnieka civiltiesiskās atbildības obligātā apdrošināšana, piemērojamais pārkāpumu uzskaites punktu skaits arī ir 2.

Vienlaikus LAPK 35. panta otrā daļa šobrīd vēl paredz: ja persona ir izdarījusi vairākus administratīvos pārkāpumus, kas konstatēti vienlaicīgi, un tos izskata viena un tā pati institūcija (amatpersona), administratīvais sods tiek uzlikts tās sankcijas ietvaros, kura ir paredzēta par smagāko pārkāpumu.

Ja jūs apturēs Valsts policija, pārkāpumi, proti, izmantojot transportlīdzekli, kuram laikus nav veikta tehniskā apskate un attiecībā uz kuru nav izdarīta tā īpašnieka civiltiesiskās atbildības obligātā apdrošināšana, tiks konstatēti vienlaicīgi un tos abus izskatīs viena un tā pati institūcija (Valsts policija), līdz ar to policija piemēros bargāko sodu. Šajā gadījumā tas būtu naudas sods no 85 līdz 120 eiro un piemērojamais pārkāpumu uzskaites punktu skaits būtu 2.

Vienlaikus vēršam uzmanību, ka, izdarot tādus pašus pārkāpumus, pēc 2020. gada 1. jūlija, kad spēkā stāsies Administratīvās atbildības likums (AAL), bet LAPK zaudēs spēku, administratīvais sods tiks piemērots par katru pārkāpumu atsevišķi. Proti, AAL 22. pants turpmāk noteiks, ka gadījumos, kad viena persona būs izdarījusi divus vai vairākus administratīvos pārkāpumus, administratīvo sodu piemēros par katru pārkāpumu atsevišķi.

Kad stāsies spēkā AAL, administratīvo pārkāpumu tiesībās darbosies princips: viens pārkāpums – viens sods. Tas attieksies arī uz gadījumiem, kad ar vienu un to pašu darbību tiks izdarīti vairāki administratīvie pārkāpumi.

Piemērs:

B kategorijas transportlīdzekļa vadītājs pārsniedz noteikto maksimālo braukšanas ātrumu par 15 km/h, braukšanas laikā lieto mobilo telefonu, nelieto drošības jostu, un pēc alkohola koncentrācijas pārbaudes izelpā papildus vēl tiek konstatētas 0,6 promiles. Sods tiks piemērots nevis par bargāko pārkāpumu, bet gan par katru pārkāpumu atsevišķi[1], proti:

  • par nepiesprādzēšanos ar drošības jostu tiks piemērots brīdinājums vai naudas sods transportlīdzekļa vadītājam no 6 līdz 14 naudas soda vienībām (no 30 līdz 70 eiro) – Ceļu satiksmes likuma (CSL) 51. panta otrā daļa;
  • par tālruņa, piezīmjdatora, planšetdatora vai viedierīces lietošanu, ja transportlīdzeklis atrodas kustībā, izņemot gadījumus, kad tālruni, piezīmjdatoru, planšetdatoru vai viedierīci izmanto brīvroku režīmā, tiks piemērots brīdinājums vai naudas sods transportlīdzekļa vadītājam no 5 līdz 20 naudas soda vienībām (25 līdz 100 eiro) – CSL 51. panta 9. daļa;
  • par atļautā braukšanas ātruma pārsniegšanu no 11 kilometriem stundā līdz 20 kilometriem stundā ar mopēdiem, motocikliem, tricikliem, kvadricikliem, vieglajiem automobiļiem un kravas automobiļiem, kuru pilna masa nepārsniedz 7,5 tonnas, tiks piemērots brīdinājums vai naudas sods transportlīdzekļa vadītājam 4 naudas soda vienību apmērā (20 eiro) – CSL 55. panta trešā daļa;
  • par transportlīdzekļa vadīšanu vai mācīšanu vadīt transportlīdzekli, ja izelpotā gaisa vai asins pārbaudē konstatētā alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 0,5 promiles, bet nepārsniedz 1,0 promili, tiks piemērots naudas sods no 86 līdz 128 naudas soda vienībām (430–640 eiro) un atņemtas transportlīdzekļu vadīšanas tiesības uz 1 gadu – CSL 62. panta otrā daļa

[1] Administratīvo pārkāpumu tiesības: Administratīvās atbildības likuma skaidrojumi / Aut. kol. I. Andruškina, S. Armagana, M. Badovskis, G. Bērziņš u. c. Rīga: Tiesu namu aģentūra, 2020, 138.–139. lpp.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 58 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU