TĒMA: Pensijas

Šogad priekšlaicīgās pensionēšanās vecums – 61 gads un deviņi mēneši

J
jautā:
08. aprīlī, 2020
Gundega

Ja mani atbrīvo no darba, vai varu pretendēt uz priekšlaicīgo pensiju? Kādā apmērā? Mans personas kods: 170958 [..].

A
atbild:
15. aprīlī, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Personai, kuras apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem, ir tiesības pieprasīt piešķirt vecuma pensiju divus gadus (priekšlaicīgi) pirms likumā noteiktā pensijas vecuma sasniegšanas. Šogad priekšlaicīgās pensionēšanās vecums ir 61 gads un deviņi mēneši.

Tas nozīmē, ka Jūs vecumu, no kura ir tiesības doties priekšlaicīgi pensijā, sasniegsiet šā gada 17. jūnijā. Taču, kā jau teikts, šīs tiesības ir tikai tad, ja ir vismaz 30 gadu darba stāžs.

Pensijas apmērs atkarīgs no darba mūžā kopš 1996. gada uzkrātā pensijas kapitāla. Līdz 1996. gadam kapitālu aprēķina pēc speciālām formulām.

Informācija par iespējām saņemt priekšlaicīgo pensiju, nepieciešamajiem dokumentiem un prognozējamo pensijas apmēru ir jāuzzina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.

Pašreiz klātienē VSAA nodaļas klientus neapkalpo, tāpēc jāizmanto attālinātās sazināšanās iespējas.

Jāzina, ka nestrādājošām personām, kurām piešķirta vecuma pensija priekšlaicīgi, izmaksā 50% no piešķirtā pensijas apmēra. Ja persona strādā, vecuma pensiju priekšlaicīgi neizmaksā.

Vecuma pensija priekšlaicīgi tiek piešķirta uz mūžu, līdz ar to, sasniedzot pilno pensijas vecumu, vecuma pensija būs tā pati priekšlaicīgi piešķirtā pensija. Tas nozīmē, ka pensija būs mazāka nekā tad, ja nostrādātu līdz pilnajam pensijas vecumam.

Ja Jūs atbrīvo no darba, varat padomāt arī par citām iespējām, ko darba ņēmējam dod sociālā apdrošināšana, piemēram, iespēju saņemt bezdarbnieka pabalstu.

Pēc priekšlaicīgi piešķirtas vecuma pensijas nebūs iespējas saņemt bezdarbnieka pabalstu, pat ja atsāksiet strādāt.