E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 19746
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Nodokļi

Izvēloties saimnieciskās darbības formu, jāpamatojas uz aprēķiniem

Publicēts pirms 4 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
03. aprīlī, 2020
Sandra

Ko man kā darba ņēmējam labāk atvērt, lai es oficiāli vēl papildus varētu veikt remontdarbus?

A
atbild:
14. aprīlī, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Paralēli algotam darbam var veidot arī savu iznesu. Persona var reģistrēties Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kā saimnieciskās darbības veicēja, norādot jomu, kurā šī darbība tiks veikta. Reģistrēties var VID elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS).

Jāizvēlas nodokļu režīms. Viena no izvēlēm ir maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) no ienākumiem un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI).

Saimnieciskās darbības veicējam ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (par gadu) un kā pašnodarbinātajam reizi ceturksnī jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.

VSAOI. Ja ienākums mēnesī sasniedz un pārsniedz minimālās algas apmēru (430 eiro), nākamajā ceturksnī jāsamaksā sociālās iemaksas (likme 32,15%) par katru iepriekšējā ceturkšņa mēnesi vismaz no 430 eiro. Var maksāt no visas ienākuma summas. Taču, ja veic iemaksas tikai no 430 eiro, tad no summas starp mēneša faktisko ienākumu un 430 eiro (no kuras maksā 32,15%) ir jāmaksā 5% pensijas apdrošināšanai.

Ja ienākums mēnesī ir līdz 430 eiro, jāveic tikai iemaksas 5% apmērā – pensiju apdrošināšanai. No pirmajiem 50 eiro gadā iemaksas nav jāveic.

IIN. Likme gada ienākumam līdz 20 004 eiro ir 20%. Nodokli aprēķina, no 1. marta līdz 1. jūnijam iesniedzot gada ienākumu deklarāciju. Jāņem vērā, ka šos ienākumu summēs ar algotā darba ienākumu, lai noteiktu nodokļa likmi visam gada ienākumam. Ja kopējais gada ienākums pārsniegs 20 004 eiro, pārsniegumam likme būs 23%.

Vēl viena izvēle, reģistrējot saimniecisko darbību, ir mikrouzņēmumu nodoklis. Šī nodokļa likme ir 15% no saimnieciskās darbības ieņēmumiem (apgrozījuma).

Informācija par nodokļiem, grāmatvedības, deklarēšanu un citiem jautājumiem ir atrodama Valsts ieņēmumu dienesta tīmekļvietnes sadaļā “Saimnieciskās darbības veicēji”.

Lai gūtu priekšstatu, kādu saimnieciskās darbības formu izvēlēties, var ieskatīties kādā no internetā pieejamiem kalkulatoriem un ieteikumiem, piemēram, “Swedbank” ir salīdzinošais rīks uzņēmējiem.

Lēmums jāpieņem katram pašam, pamatojoties uz saviem aprēķiniem, vai jākonsultējas ar nodokļu un grāmatvedības pakalpojumu sniedzējiem.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas