Kurš var izmantot servitūta ceļu

J
jautā:
16. martā, 2020
Roberts

Vai servitūta ceļu drīkst izmantot tikai īpašnieks, kuram vajag nokļūt savā īpašumā, vai arī caur manu īpašumu drīkst braukt sēņotāji/mednieki/makšķernieki/pilnīgi jebkurš? “Servitūta ceļš tiek nostiprināts par labu citam īpašumam...”. Tas izklausās tā, ka šo ceļu drīkst izmantot tikai tajā īpašumā dzīvojošie/īpašnieki/pastniece, nevis kurš katrs. Lūdzu, izskaidrojiet, kādi ir noteikumi.

A
atbild:
25. martā, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Tiesu praksē ir nostiprinājusies atziņa, ka reālservitūta gadījumā pastāv divi nekustamie īpašumi, no kuriem viens ir apgrūtināts par labu otram, piemēram, viens īpašnieks atļauj otram izmantot savu īpašumu, lai servitūta izlietotājs piekļūtu publiskam ceļam. Kalpojošā lieta paliek tās īpašnieka valdījumā, un arī lietas īpašniekam ir tiesības pašam izlietot servitūtā ietilpstošo tiesību. Līdz ar to braucamā ceļa servitūts nosakāms par labu vienam (vai vairākiem) valdošajiem īpašumiem, turklāt identificējot konkrēto īpašumu, kuram par labu šis servitūts nodibināts. Tas nozīmē, ka servitūta tiesību izmantot drīkst tikai tā nekustamā īpašuma īpašnieks, kuram par labu šī tiesība nodibināta.

Pamats: Civillikuma 1130., 1141. un 1148. pants.